„HA(E)USER” to spektakl o oswajaniu zmiany. Bohaterowie w pierwszy poranek Nowego Roku czekają na wschód słońca. Główny bohater, Haeuser, uczy się mówić, by spisać swój testament.
Figura Kaspara Hausera stała się dla twórców inspiracją w potraktowaniu języka jako narzędzia nie opresji, ale metody oswajania rzeczywistości.
Tytułowe “domy” (z niem. haeuser), to nasze ciało – w nieustannej transformacji. To części naszej pamięci i osobowości, które oddzielamy i zrzucamy z siebie, aby mogło się w nas odrodzić nowe. Zrzucona skóra — nasz dom — staje się namacalnym sprawozdaniem z życia. Swoistym testamentem i dowodem przechodzenia zmiany.
Twórcy postrzegają Apokalipsę jako moment osobistej konfrontacji z końcem. Jednak niełatwa próba domknięcia etapu, stanowi jedynie wstęp do nowego początku.
reżyseria i choreografia: Helena Ganjalyan
tekst i dramaturgia: Ewa Mikuła
muzyka i sound design: Bartosz Szpak
kostiumy i scenografia: Krystian Szymczak
światło: Krystian Szymczak, Helena Ganjalyan
Występują:
Emilia Bury, Magdalena Fejdasz, Dorota Furmaniuk, Wojciech Marek Kozak
Producent: Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu
projekt grafiki: Zofia Jemioło
***
Organizator: Centrum Myśli Jana Pawła II
Partnerzy: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Teatr Łaźnia Nowa w Nowej Hucie, Teatr Miejski w Gliwicach, Stowarzyszenie Pedagogów, Stowarzyszenie Potem-O-Tem, Fundacja na Marginesie, Fundacja Przestrzeń Filmowa, Fundacja Teatr Rzeczy, Teatr Soho, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, eWejściówki, Muzeum Ewolucji, Ruch Muzyczny.Patroni medialni –Polskie Radio PR 2, TVP Kultura, Miesięcznik Teatr, E-teatr.pl, Teatralny.pl, Teatrologia.info, Cojestgrane24.pl.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Projekt współfinansuje m. st. Warszawa.