Noc Muzeów 2023, której jesteśmy częścią, rusza 13 maja (sobota). Zapraszamy już od godziny 13:00, kiedy to wystartuje przygotowany specjalnie na tę okazję escape room (udział w nim wymaga wcześniejszej rejestracji – zapisy poniżej). Atrakcje na dziedzińcu naszej Kamienicy Artystycznej potrwają aż do godziny 23:00. Koniecznie zaplanujcie sobie ten wieczór z nami! Nasz program wpisuje się w obchody Warszawskiego Miesiąca Różnorodności.
Tej nocy kamienicę Centrum ożywią koncerty, instalacje, gra w formie escape roomu i spotkanie z Żywą Biblioteką, które zabiorą odwiedzających w podróż za fasadę, czasem trudnej, codzienności – tam, gdzie tętni wielogłos sztuki i międzyludzkich więzi, a drogowskazami w tej wyprawie będą różnorodność, dialog i empatia. W zgiełku życia często zapominamy o pierwotnej sile dźwięku, mocy głosu i wadze słowa. O ich roli w tworzeniu relacji z innymi. Tytułowy wielogłos to dla nas metafora świata jako barwnej polifonii, którego piękno i prawda nie są możliwe do odkrycia bez wsłuchania się w siebie, drugiego człowieka i naturę.
Harmonogram – Noc Muzeów 2023
13:00-23:00 – Sąsiedzka herbatka – escape room (wymaga wcześniejszej rejestracji za pomocą formularza, który dostępny będzie TUTAJ od 4 maja, godz. 10:00)
18:00-22:00 – Wieża zagadek
18:00-22:00 – Żywa Biblioteka – Fundacja Rubin
18:30, 19:30, 20:30, 21:30 – Koncerty balkonowe – Yael (Chamoun, Matuszkiewicz Woźnicka)
20:00 – Wielkoformatowa instalacja wizualna – Libel
22:00 – Koncert Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II
Opis wydarzeń
Sąsiedzka herbatka – escape room
13:00-23:00
Wydaje się Wam, że wiecie dużo o osobach, które są wokół Was? Że znacie motywy ich postępowania, wiecie kim są i do czego dążą? Czasem nawet bliscy mogą Was zaskoczyć.
Wcielicie się w rolę dobrych przyjaciół z sąsiedztwa i wkroczycie do pokoju wypełnionego wspomnieniami, pamiątkami, pozornie nic nie znaczącymi bibelotami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu zagadka może zostać rozwikłana.
Zapraszamy Was do pasjonującej podróży w poszukiwaniu prawdy o innych i o sobie, do odkrywania potrzeb i skrywanych emocji. Czy może być coś ciekawszego niż druga osoba?
UWAGA: liczba miejsc ograniczona, udział wymaga wcześniejszej rejestracji za pomocą formularza, który dostępny będzie TUTAJ od 4 maja, godz. 10:00.
Escape room to kolejna odsłona naszej Gry o Wolność, którą co roku organizujemy dla młodzieży i rodzin z dziećmi.
Wieża zagadek
18:00-22:00
Odgadnijcie szyfr ukryty w tajemniczej przestrzeni wieży, która znajduje się na dziedzińcu XIX-wiecznej Kamienicy Artystycznej. Macie tylko 15 minut, aby rozwiązać 3 zadania-etapy, odnaleźć słowo-klucz i zgarnąć nagrodę. Pomogą wam historyczne pamiątki: fragment nagrania audio, skan starego dokumentu, zabytkowa fotografia. Będziecie potrzebować smartfona z zasięgiem internetowym. Powodzenia!
Żywa Biblioteka – Fundacja Rubin
18:00-22:00
Tu książkami są prawdziwi ludzie, autentycznie reprezentujący mniejszości i grupy społeczne, które nie są w pełni akceptowane. Wypożycz Żywą Książkę i wsłuchaj się w prawdziwe osobiste historie, których na co dzień nie ma szans usłyszeć, a które mają niesamowitą moc zmiany myślenia, obalania stereotypów i poruszania do głębi.
Koncerty balkonowe – formacja Yael
18:30, 19:30, 20:30, 21:30
Posłuchajcie chasydzkiej muzyki, która poruszy ulicę Foksal! Projekt Yael powstał z inicjatywy Anny Woźnickiej, artystki od lat związanej z żydowską kulturą muzyczną. Jednym z założeń było stworzenie przestrzeni artystycznej, w której muzyka żydowska zestawiona byłaby z tradycyjnymi brzmieniami i wzorcami z innych kultur muzycznych. Do Yael zapraszani są muzycy specjalizujący się przede wszystkim w muzyce etnicznej, otwarci na improwizacje i muzyczne eksperymenty. Podczas Nocy Muzeów Yael zaprezentuje nigunim – chasydzkie pieśni o wyjątkowej melodyce, stanowiące formę medytacji modlitewnej. Do krainy dźwięków, śpiewanych przez chasydów, zabierze nas trójka artystów: Adeb Chamoun (instrumenty perkusyjne Bliskiego Wschodu, śpiew), Karolina Matuszkiewicz (instrumenty smyczkowe, śpiew), Anna Woźnicka (śpiew).
Wielkoformatowa instalacja wizualna – projekt Mariusz Libel
20:00
Zobaczcie, co wyłoni się z mroku… Dziedziniec Kamienicy Artystycznej zostanie, jednorazowo, rozświetlony wielkoformatową instalacją autorstwa Mariusza Libla, przygotowana specjalnie na ten wieczór. Instalacja nawiązuje do naszego hasła Nocy Muzeów: (em)PATIO – Piękno wielogłosu.
Koncert Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II
22:00
Chór Centrum Myśli Jana Pawła II zabierze was w 45-minutową podróż po muzyce chóralnej, prezentując różnorodność tego gatunku, tj. utwory wielu epok historycznych, skomponowane w różnych stylach, przekazujące odmienne, często kontrastujące ze sobą emocje, zawierające interesujące, czasami nietypowe formy wyrazu artystycznego. Usłyszymy m.in. kompozycje G. Dufaya, T. Morleya, M. Haydna, S. Moniuszki, A. Dvoraka, W. Willisa, K. Danel, M. Wawruka.