Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

„Deduto sey. Świat jako otchłań”

Koncert

Vox Imaginaria

01.04.2023 sob. 19:00 i 21:30

Muzeum Narodowe, Galeria Sztuki Średniowiecznej, Al. Jerozolimskie 3

Cena biletu: 30zł/20zł [KUP BILET]


„Deduto sey a quel che maai non fusti,
in gran profondo vidite gir più socto.”
„Zszedłeś tak nisko, lecz na dnie
ujrzałem, że zmierzasz jeszcze niżej”
(tłum. Krzysztof Teodorowicz)

Nowy program Vox Imaginaria z muzyką schyłku średniowiecza, przygotowywany specjalnie z myślą o Nowych Epifaniach. Podejmuje temat świata jako otchłani – miejsca pełnego niebezpieczeństw, w którym, poruszając się po omacku, nie można być pewnym przyszłości. 

Podobnie jak w chrześcijańskiej koncepcji limbus – sfery należącej do piekła, ale pozbawionej piekielnych tortur, także mundus bywa zawieszony między skrajnymi stanami. Główną część programu wypełnia muzyka świecka – polifoniczne kompozycje włoskie i francuskie, podzielone na trzy sekcje. 

Pierwsza z nich poświęcona jest przedstawieniom świata, gorzkim refleksjom w tekstach „Deduto sey” Antonia Zacara de Teramo i „O cieco mondo” Jacopa da Bologna. 

W sekcji środkowej dominuje pokrewny pierwszemu temat Fortuny – nieprzewidywalnej siły, mogącej w jednej chwili sprowadzić nieszczęścia zarówno na jednostki, jak i na całe społeczności.

Trzecią część wypełniają przedstawienia zwierząt i fantastycznych stworzeń, zaprzęgane do celów politycznych („Aquila altera”, a w charakterze groźby także w „L’aspido sordo”), a w lokalnych legendach reprezentujące trudno dostępne, niepewne rejony świata („Piançe la bella iguana”). Drogę pomiędzy kolejnymi sekcjami wytyczają nawiązujące do tematu fragmenty moralitetu „Ordo virtutum” Hildegardy z Bingen.


W koncercie usłyszymy Vox Imaginaria w składzie:

Julieta Gonzalez-Springer – sopran

Ryszard Lubieniecki – portatyw, clavisimbalum

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.