Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Debata „Ubóstwo energetyczne. Jak je pokonać?”

Zapraszamy do obejrzenia debaty „Ubóstwo energetyczne. Jak je pokonać?”. Wzięli w niej udział: Jakub Wygnański (Fundacja Stocznia), Natalia Kołodyńska-Magdziarz (Nowa Konfederacja), Kamil Lipiński (Magazyn Kontakt). Spotkanie poprowadziła Magdalena Kadziak.

Naukowcy i działacze klimatyczni jednogłośnie wskazują, że bez powstrzymania kryzysu klimatycznego w przeciągu kilku dekad czekać nas może koniec naszego świata. Jednocześnie dla wielu osób i rodzin największym wyzwaniem pozostaje poradzenie sobie do końca miesiąca – w tym zapłacenie rachunków za energię. Ubóstwo energetyczne jest w Polsce dużym problemem społecznym nie od dziś, na co wskazywał raport Instytutu Badań Strukturalnych. Wobec nieuchronnie rosnących cen prądu problem ten będzie tylko narastał. Chyba że zaczniemy działać.

W swojej „zielonej i społecznej” encyklice „Laudato si’” papież Franciszek podkreślał, że nie mamy do czynienia z dwoma kryzysami, jednym społecznym a drugim ekologicznym, ale z jednym kryzysem społeczno-ekologicznym, który najmocniej uderza w najmniej zamożnych. Dlatego „musimy usłyszeć zarówno wołanie Ziemi, jak i krzyk ubogich”.

Jak przetłumaczyć to wezwanie na język konkretnych polityk publicznych, które pomogą rozwiązać problem ubóstwa energetycznego? Co ma tu do zrobienia administracja państwowa, co samorządy, a co społeczeństwo obywatelskie? Czy zakorzeniona w społecznej nauce Kościoła zasada solidarności i pomocniczości może być inspiracją do poradzenia sobie z wyzwaniem ubóstwa energetycznego?

Organizatorami debaty są Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Konrad Adenauer Stiftung.

Partnerami są Pressje, Greenpeace oraz  Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.