Debata – Polityka wschodnia Stolicy Apostolskiej

20 stycznia 2022r. odbyła się debata „Polityka wschodnia Stolicy Apostolskiej” połączona z promocją publikacji „Stolica Apostolska wobec Rosji i wschodniego chrześcijaństwa. Od Jana Pawła II do Franciszka” wydanej przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Centrum Myśli Jana Pawła II.

Prelegenci – Hanna Suchocka, Andrzej Grajewski i Paweł Kowal – rozmawiali o zmianach jakie wniósł do relacji między Kościołem Katolickim a rosyjskim prawosławiem pontyfikat Jana Pawła II.  Rozmawiano o głównych wektorach polityki Stolicy Apostolskiej wobec Związku Sowieckiego.

Zapraszamy do obejrzenia zapisu z debaty.

Relacje z debaty:

 

W debacie wzięli udział:

Hanna Suchocka – polska polityk, prawniczka i nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1992–1993 prezes Rady Ministrów, w latach 1997–2000 minister sprawiedliwości i prokurator generalny, w latach 2001–2013 ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej oraz Zakonie Maltańskim, w latach 1980–1985 i 1989–1991 posłanka na Sejm PRL VIII kadencji i na Sejm kontraktowy oraz w latach 1991–2001 na Sejm I, II i III kadencji, w latach 2015–2016 pierwsza wiceprzewodnicząca „komisji weneckiej”. Dama Orderu Orła Białego.

Paweł Kowal –  pracownik Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk i Kolegium Europejskiego Natolin, historyk, publicysta, poseł do Parlamentu Europejskiego (2009-2014), poseł na Sejm V, VI i IX kadencji (2005–2009, od 2019), były wiceminister spraw zagranicznych. Specjalizuje się w historii współczesnej (w tym w historii PRL), polityce wschodniej Polski i Unii Europejskiej. W 2015 roku z Mariuszem Cieślikiem opublikował książkę „Jaruzelski. Życie paradoksalne”.

Andrzej Grajewski – – doktor, politolog, dziennikarz katolicki, w latach 1999–2006 członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Studiował na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, w 2001 r. uzyskał stopień doktora nauk politycznych. Od 1981 r. związany z redakcją tygodnika „Gość Niedzielny”, od 1998 zajmuje stanowisko zastępcy redaktora naczelnego tego czasopisma. W 1980 wstąpił do Solidarności, redagował lokalne biuletyny związku „Naszą Solidarność” i „Zderzenie”, wchodził w skład rady programowej Wszechnicy Podbeskidzia. Po wprowadzeniu stanu wojennego organizował pomoc dla internowanych i ich rodzin, działał w Duszpasterstwie Ludzi Pracy, współpracował z prasą niezależną. W 1987 r. zaangażował się w działalność podziemnej Solidarności Polsko-Czechosłowackiej. W 1989 r. organizował manifestacje m.in. w obronie Václava Havla.

Prowadzenie:

Grzegorz Polak – dziennikarz katolicki, działacz ekumeniczny, twórca filmów dokumentalnych, autor ponad 30 książek o tematyce papieskiej, hagiograficznej i misyjnej, stały felietonista tygodnika „Niedziela”, zastępca dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, laureat nagrody dziennikarskiej „Ślad” im. Biskupa Jana Chrapka (2003 ) i nagrody „Totus” za upowszechnianie wiedzy o Janie Pawle II (2007)

Organizatorzy debaty: Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Centrum Myśli Jana Pawła II. Współorganizator:  Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

 

fot. Marek Gorczyński

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.