Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Debata online: „Ziemia pamięta”

13 października o godz. 19.30 zapraszamy na debatę poświęconą wspólnej przeszłości, pamięci i jej odzyskiwaniu. O pamięci potrzebnej i pamięci niechcianej z reporterką Katarzyną Kobylarczyk, Joanną Fikus z Muzeum POLIN i socjologiem Ireneuszem Krzemińskim rozmawiać będzie Marek Zając.

Inspiracją do debaty jest książka Katarzyny Kobylarczyk „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany” i wystawa w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN „TU MURANÓW”. Oba wydarzenia (książka i wystawa) odnoszą się do pamięci i jej odzyskiwania. To właśnie wokół wspólnej przeszłości buduje się tożsamość pamięci narodu.

Jak Jan Paweł II rozumiał kategorie, takie jak: naród, pamięć, tożsamość? O tym porozmawiają również nasi rozmówcy. Te trzy podstawowe pojęcia nieodłącznie związane są z pontyfikatem Jana Pawła II i całą biografią Karola Wojtyły. Przesłanie jego pontyfikatu byłoby zapewne zupełnie inne, gdyby nie doświadczenia narodu polskiego i Europy w XX wieku.

Jan Paweł II „podjął refleksję nad obecnymi zjawiskami w świetle minionych dziejów, w których usiłował odnaleźć korzenie tego, co teraz dokonuje się w świecie, aby dać współczesnym, poszczególnym osobom i całym ludom, możliwość obudzenia w sobie, poprzez uważny powrót do pamięci, żywego poczucia własnej tożsamości”.

Spotkanie „Ziemia pamięta” organizowane jest przez Centrum Myśli Jana Pawła II wspólnie z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w ramach cyklu „Czytelnia POLIN”.

Spotkanie transmitowane będzie online na profilu Facebook Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Facebook POLIN.


Katarzyna Kobylarczyk – reporterka, pisarka. Publikowała w m.in. „Dzienniku Polskim”, „Polityce”, „Gazecie Wyborczej” i „Tygodniku Powszechnym”. Za książkę „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany” otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki.

Ireneusz Krzemiński – socjolog, profesor nauk humanistycznych, zajmuje się problematyką związaną z antysemityzmem, stereotypami narodowymi, socjologią zmian społecznych. Członek zarządu polskiego PEN Clubu. Członek Rady Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Od 2010 członek Rady Gospodarczej przy Premierze RP.

Joanna Fikus – kierowniczka Działu Wystaw w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz członkini zarządu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Marek Zając – dziennikarz i publicysta, przewodniczący Rady Fundacji Auschwitz Birkenau, od roku 2006 sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Dyrektor stacji telewizyjnej Polsat Rodzina. Laureat Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.