Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Burzyć mury – o przywództwie | nagranie

6 czerwca o godzinie 17:00 w Centrum Myśli Jana Pawła II /ul. Foksal 11/ odbyła się debata „Burzyć mury – o przywództwie”, w której udział wzięli ks. prof. Andrzej Szostek, Zbigniew Nosowski i Adam Michnik. Spotkanie poprowadziła dr hab. prof UKSW Dominika Żukowska-Gardzińska. Zapraszamy do obejrzenia transmisji z debaty.

„Uczestnicy starali się podsumować, jakim przywódcą był Jan Paweł II, jakie są jego zasługi, a jakie popełnił błędy. Dyskutanci przedstawili też swoje uwagi, jakiego obecnie przywódcy potrzebujemy.” – zachęcamy do przeczytania całego tekstu podsumowującego debatę, który dostępny jest tutaj.____________

Nasza debata skupiała się między innymi na fenomenie oddziaływania Jana Pawła II jako przywódcy, którego autorytet moralny dla wielu osób był niepodważalny. Nasi goście zgodzili się co do tego, iż przywództwo Jana Pawła II miało charakter moralny, opierało się na zakorzenieniu w fundamentalnych wartościach, bez których nie można wyobrazić sobie życia człowieka i funkcjonowania jakiejkolwiek wspólnoty. Adam Michnik nazwał Jana Pawła II meta-przywódcą, osobą, która pociągała wszystkich i pozwalała im odnaleźć wspólne wartości. Przywołał również znaczenie pierwszej pielgrzymki papieża do Polski w czerwcu 1979 r., która pozwoliła polskiemu społeczeństwu nabrać nadziei na to, że komunizm w końcu przeminie. Ks. prof. Andrzej Szostek zauważył również, że „dobry przywódca to ten, który porywa ludzi w sprawie, którą on sam uważa za ważną i wartą całego życia”
_____

Partnerzy: Fundacja Służby Rzeczypospolitej, Konrad Adenauer Stiftung, Więź.

 

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.