Dialog to bardzo pojemne pojęcie. Może nawet nie da się go zdefiniować. Na pewno jednak nie da się go sprowadzić do rodzaju komunikacji – to nie jest zwykła rozmowa, proste przekazywanie i odbieranie zrozumiałych treści. Jest on raczej wewnętrzną postawą, w której jedna osoba spotyka się z drugą, a każda z nich jest otwarta na poszukiwanie prawdy. Prawdy, którą odkrywamy często właśnie w dialogu.
„«Wszyscy ludzie pragną wiedzieć», a właściwym przedmiotem tego pragnienia jest prawda” – przypominał Jan Paweł II, powołując się przy tym na słowa Arystotelesa i mądrość starożytnej greckiej filozofii. W naszych czasach, kiedy prawda jest nierzadko sprowadzana do subiektywnej pewności czy praktycznej użyteczności, kiedy coraz częściej posługujemy się pojęciem postprawdy, obserwuje się silną tęsknotę za Prawdą. Jedynie bowiem ona może być drogą do pojednania między zwaśnionymi stronnictwami politycznymi, narodami czy grupami społecznymi.
Brak dialogu zamyka nas na siebie. Sprawia, że o wiele trudniej jest nam poruszać się we współczesnym świecie, gdyż to właśnie dialog, spotkanie z drugim człowiekiem pozwala nam zrozumieć siebie i innych, dojść do porozumienia, zmieniać się i rozwijać.
Film został opracowany na podstawie wypowiedzi świadków pontyfikatu Jana Pawła II udostępnionych w portalu jp2online.pl.