Sztuki wizualne
Mural „Kochaj bliźniego swego…”
Mural „Kochaj bliźniego swego…” zlokalizowany jest przy ul. Górczewskiej 141. Nawiązuje on do pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, podczas której papież mówił o roli solidarności w życiu indywidualnym i wspólnotowym. Z kolei w 1999 roku Jan Paweł II, nawiązując do wizyty w ojczyźnie z ’79, powiedział: „Słyszałem wtedy w Gdańsku od was: «nie ma wolności bez solidarności». Dzisiaj wypada powiedzieć: «nie ma solidarności bez miłości». Więcej, nie ma przyszłości człowieka i narodu bez miłości, bez tej miłości, która przebacza, choć nie zapomina, która jest wrażliwa na niedolę innych, która nie szuka swego, ale pragnie dobra dla drugich; tej miłości, która służy, zapomina o sobie i gotowa jest do wspaniałomyślnego dawania”.
Mural nawiązuje do znanej fotografii z czasów II wojny światowej przedstawiającej ruiny getta warszawskiego (dziś teren Muranowa) i kościół św. Augustyna oraz słowa „Kochaj bliźniego swego jak siebie samego”. Celem muralu jest skłonienie warszawiaków i turystów odwiedzających stolicę do refleksji nad samym sobą i relacją z drugim człowiekiem.
Mural został zaprojektowany przez Mariusza Libla w 2019 roku. Powstał on w ramach projektu „Zmień perspektywę”, dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
Rzeźba „Spragniony”
Rzeźba „Spragniony” autorstwa Aleksandry Pulińskiej zlokalizowana jest na promenadzie nad Wisłą przed warszawską Syrenką. Jest to drewniana rzeźba przedstawiająca człowieka z uniesionymi dłońmi ku niebu. Tematem pracy jest artystyczny komentarz do wybranych fragmentów z nauczania Jana Pawła II na temat godności człowieka. Celem instalacji jest skłonienie do refleksji na temat kondycji współczesnej sztuki, a także w nowatorski sposób przypomnienie nauczania Jana Pawła II.
Rzeźba powstała w 2019 roku w ramach projektu „Sztuka na brzegu” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Instalacja „Wir życia”
Instalacja „Wir życia” autorstwa Jakuba Stępnia zlokalizowana jest na placu Desantu obok Portu Czerniakowskiego. Inspiracją do stworzenia działa był niekiełznany żywioł, jakim jest woda i rzeka Wisła „Wir życia” jest próbą stworzenia obiektu rzeźbiarskiego pełniącego funkcję integracyjną do wspólnego przeżywania chwil nad rzeką. Tematem pracy jest artystyczny komentarz do wybranych fragmentów z nauczania Jana Pawła II na temat godności człowieka. Celem instalacji jest skłonienie do refleksji na temat kondycji współczesnej sztuki, a także w nowatorski sposób przypomnienie nauczania Jana Pawła II.
Instalacja powstała w 2019 roku w ramach projektu „Sztuka na brzegu” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
„Sztuka w drodze” - galeria sztuki w przestrzeni miasta
„Sztuka w drodze” to projekt galerii sztuki w przestrzeni miasta. W 2018 roku na ulicach Warszawy pojawiły się billboardy i plakaty przystankowe z ilustracjami w nurcie „urban artu” autorstwa Sławomira ZBIOKA Czajkowskiego, Mariusza Libela oraz Aleksandry Pulińskiej. Prace były graficzną interpretację nauczania Jana Pawła II o wolności oraz aktualnością tej wizji.
Prace można było oglądać w okresie od września do listopada 2018 roku przy ulicy Senatorskiej 24 oraz na wybranych wiatach przystankowych w śródmieściu Warszawy.
Projekt „Sztuka w drodze” został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Mural „Rewolucja zaczyna się na ulicy…”
Mural „Rewolucja zaczyna się na ulicy…” zlokalizowany jest u zbiegu ulic Świętokrzyskiej i Mariańskiej w Warszawie. Autorem projektu jest Piotr Depta-Kleśta. Tematem pracy było pokazanie nauczania Jana Pawła II o wolności w nowoczesny i intrygujący sposób w przestrzeni Warszawy.
Praca powstała 2017 roku w ramach projektu „Rewolucja zaczyna się na ulicy – o wolności według Jana Pawła II” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.