O nas

drukuj
chor_wizytowka_b_podglad

Chór Centrum Myśli Jana Pawła II to ponad 50 osób o różnych temperamentach, osobowościach, wykształceniu – 50 różnych historii tworzących jeden, wspólnie oddychający i brzmiący organizm. Co ich łączy?

Historia powstania Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II jest historią spotkania młodych ludzi, którzy w kwietniu 2005 roku postanowili, poprzez świadectwo swojego życia, ponieść dorobek nauczania Wielkiego Papieża Polaka. Muzyka jest dla nich „światowym językiem esperanto”, językiem porozumiewania z każdym napotkanym człowiekiem i niezawodnym sposobem uwrażliwiania społeczeństwa na piękno. 

Chór angażuje się w różnorodne działania na rzecz lokalnych społeczności wierząc, że śpiew jest doskonałym sposobem na wszechstronny rozwój społeczny człowieka, pomaga pozbywać się barier, uczy pracy w grupie, odpowiedzialności, wzajemnej troski o dobro wspólne i siebie nawzajem. Dzięki warsztatom muzyki liturgicznej i uwielbieniowej prowadzonym w małych miejscowościach, wspiera rozwój chóralistyki polskiej. 

Jego misja społeczna nie kończy się jednak na jednorazowych akcjach. Poprzez organizację corocznego projektu „PoKolędzie JP2”, chór nie tylko dociera z ciepłym przesłaniem kolęd do ludzi, którzy mogą czuć się osamotnieni i zapomniani, ale także współpracując z innymi chórami i scholami inspiruje do dzielenia się swoimi talentami i radością śpiewania na co dzień.

Ważnym elementem działalności chóru jest stałe dbanie o pamięć o swoim patronie Janie Pawle II, który tak mocno podkreślał rolę kultury w życiu narodu. Każda data szczególnie związana z pontyfikatem Papieża jest przywoływana poprzez specjalne koncerty, które pokazują, że jego przesłanie jest ciągle aktualne i żywe.

Chór wspiera swoim uczestnictwem liczne wydarzenia kulturalne i artystyczne, ma w swoim repertuarze zarówno ambitne dzieła muzyczne Mozarta, Verdiego, jak i muzykę rozrywkową. Śpiewa na międzynarodowych festiwalach, nie boi się wyzwań, ambitnie startuje w konkursach chóralnych zdobywa liczne nagrody w Polsce i za granicą.

Każdy chórzysta wyśpiewuje podczas roku chóralnego ponad 300 godzin prób i koncertów.

 

Dyrygent Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II

Pierwszym dyrygentem chóru była Zofia Borkowska – absolwentka kierunku dyrygentura chóralna na Warszawskiej Akademii Muzycznej i filozofii na UKSW. Dyrygowała podczas Europejskich Spotkań Młodych (Warszawa, Budapeszt, Paryż, Hamburg, Zagrzeb) oraz podczas Międzynarodowych Warsztatów Wokalnych w Iwieńcu na Białorusi (2006-2010). Brała udział w kursach dyrygenckich m.in. u Jana Łukaszewskiego czy Chifuru Matsubary. W 2009 r. jako jedna z 12 osób z całego świata została zakwalifikowana do prestiżowego konkursu młodych dyrygentów Eric Ericsson Award. W ciągu wieloleniej pracy z Chórem Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowała zespół do wielu wykonań  i prawykonań dzieł wokalnych i wokalno-instrumentalnych.

Od sierpnia 2016 r. Chór działa pod kierunkiem Jana Krutula – dyrygenta i kompozytora. Swoje umiejętności kształcił pod kierunkiem prof. Violetty Bieleckiej (dyrygentura chóralna), prof. Pawła Łukaszewskiego (kompozycja) oraz prof. Tomasza Bugaja (dyrygentura symfoniczno-operowa). Laureat konkursów kompozytorskich o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Dwukrotny stypendysta Prezydenta Miasta Białegostoku i Stowarzyszenia Pro Polonia – Dongsan Research Foundation. Laureat uczelniany plebiscytu „Studencki Nobel”. Od 2014 członek Akademii Fonograficznej. W jego twórczości szczególne miejsce zajmują utwory chóralne i wokalno-instrumentalne. Aktywnie współpracował z Chórem Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra” oraz Akademią Chóralną w ramach projektu „Śpiewająca Polska”.

 Z chórem pracują również Maja Sadłowska, Bogna Wojtkielewicz i Damian Skowroński.

 

Dotychczasowe wybrane osiągnięcia Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II     

2015  - Srebrny Dyplom na Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat 46

2014 - III miejsce na 10. Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Varsovia Cantat w kategorii chórów mieszanych                                                                                                                                                                                                                 

2012 – Srebrny Dyplom na Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat 43

2011 – 1. nagroda w kategorii chórów świeckich oraz

          Nagroda Specjalna Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy

2010 – Złoty Puchar na IV Światowym Festiwalu Chórów w Petersburgu

       - 1. nagroda w kategorii „chórów stowarzyszeń i towarzystw śpiewaczych” na XIII Łódzkim Festiwalu Chóralnym Canto Lodziensis

2007 – II miejsce w eliminacjach mazowieckich Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek

Nagrania                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             

„Kołysanki. Dobrej nocy i sza…” 2016

„Kiedy umarłeś…” – teledysk z okazji 10. rocznicy śmierci Jana Pawła II (muz. Jakub Milewski); 2015

Hymn Diecezji Warszawskiej na Światowe Dni Młodzieży w 2016 r. (muz. ks. Marek Przybylski); 2015

„Papież Słowiański – hymn na cześć Ojca Świętego Jana Pawła II” (muz. Jerzy Cembrzyński); 2014

„Pod prąd” – piosenka towarzysząca kanonizacji Jana Pawła II (muz. Mateusz Pospieszalski); 2014

„Kolędy i pastorałki”; 2012

„Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” (Mateusz Pospieszalski/Miron Białoszewski); 2009