Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Zmień perspektywę i Kochaj bliźniego swego…

Mural na warszawskiej Woli i pokazy mimów.

Centrum Myśli Jana Pawła II jest inicjatorem i organizatorem projektu „Zmień perspektywę”, w ramach którego na warszawskiej Woli powstał mural. Praca autorstwa Mariusza Libla ma skłaniać do refleksji z jednej strony nad egoizmem, który prowadzi do zniszczenia, z drugiej zaś nad mądrą relacją ze sobą i drugim człowiekiem, która buduje. Poza muralem, Centrum zaprasza na etiudy mimów z Warszawskiego Centrum Pantomimy, pokazujące społeczny wymiar człowieka.

Mural – Górczewska 141

Bez mądrej, dojrzałej, opartej na szacunku miłości siebie i drugiego człowieka nie będziemy mogli niczego zbudować zarówno w życiu osobistym jak i wspólnotowym. Dlatego na muralu namalowanym na ścianie budynku przy ul. Górczewskiej 141 zdecydowaliśmy się umieścić nawiązanie do znanej fotografii z II wojny światowej przedstawiającej przedstawiającej ruiny getta warszawskiego (dziś teren Muranowa) i kościół św. Augustyna oraz słowa „Kochaj bliźniego swego jak siebie samego”. Tam, gdzie jest sam egoizm, jest tylko wojna i ruiny – tak jak na naszym muralu. Tym, co buduje, jest mądra, dojrzała relacja z samym sobą i drugim człowiekiem. Do refleksji nad tym aspektem nauczania Jana Pawła II chcemy zaprosić warszawiaków właśnie poprzez nasz mural oraz teatralne etiudy mimów – opowiada Marcin Nowak, koordynator projektu i ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II.

Mural nawiązuje do pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, podczas której papież mówił o roli solidarności w życiu indywidualnym i wspólnotowym. Z kolei w 1999 roku Jan Paweł II, nawiązując do wizyty w ojczyźnie z ’79, powiedział: Słyszałem wtedy w Gdańsku od was: «nie ma wolności bez solidarności». Dzisiaj wypada powiedzieć: «nie ma solidarności bez miłości». Więcej, nie ma przyszłości człowieka i narodu bez miłości, bez tej miłości, która przebacza, choć nie zapomina, która jest wrażliwa na niedolę innych, która nie szuka swego, ale pragnie dobra dla drugich; tej miłości, która służy, zapomina o sobie i gotowa jest do wspaniałomyślnego dawania.

Etiudy teatralne mimów

W sobotę, 9 listopada 2019 w godzinach 14.00-19.00 co pół godziny, na placu przed Zodiakiem (pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4 w centrum Warszawy) będą wystawiane etiudy mimów z Warszawskiego Centrum Pantomimy pokazujące społeczny wymiar człowieka.  Akcja teatralna będzie składała się z trzech części. Za motyw przewodni każdej z części posłużą hasła: wolność, solidarność i miłość. Całość będzie jednolitą narracją, jednak z myślą o przypadkowym przechodniu duży nacisk organizator kładzie na to, aby poszczególne fragmenty mogły samodzielnie zaistnieć w przestrzeni publicznej.

Etiudy mają za zadanie postawić pytanie o relację pomiędzy solidarnością a wolnością, a także o społeczny wymiar miłości, na której według Jana Pawła II oparta jest solidarność międzyludzka. Etiudy zostały zainspirowane słowami Jana Pawła II „Nie ma wolności bez solidarności” i „Nie ma solidarności bez miłości”. Przeniesienie relacji międzyludzkich do cyberprzestrzeni owocuje fobiami społecznymi, nieufnością i rozrzedzeniem się zbiorowej współodpowiedzialności. Czy to oznacza, że zdewaluowały się dawne wartości patriotyczne? Czy w społeczeństwie jednostek, przesiąkniętych egoizmem, nadal jesteśmy w stanie mieć wspólne wartości? Jakie wartości mogą nas na nowo zjednoczyć?

Mural i etiudy mimów są częścią projektu Zmień perspektywę, dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Organizator: Centrum Myśli Jana Pawła II

Partnerzy: Dom Spotkań z Historią, Dom Kultury Śródmieście, Kwartalnik Aspiracje, Europejska Fundacja Edukacji Audiowizualnej Disce

Patroni medialni: KAI, RADIO PLUS, Gość Niedzielny

Mural i etiudy mimów są zwieńczeniem projektu realizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II w ramach programu „Odpowiedzialność za dobro wspólne” upamiętniającego pierwszą pielgrzymkę papieża do Polski. Projekt rozpoczęła kwiatowa instalacja artystyczna „Ustrojenie” w Łazienkach Królewskich (sierpień 2019). W październiku br. odbyła się również debata pt. “Mural patriotyczny – manifest czy sztuka”.

Opublikowano 05.11.2019

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.