Zmień perspektywę i Kochaj bliźniego swego…

Mural na warszawskiej Woli i pokazy mimów

Centrum Myśli Jana Pawła II jest inicjatorem i organizatorem projektu „Zmień perspektywę”, w ramach którego na warszawskiej Woli powstał mural. Praca autorstwa Mariusza Libla ma skłaniać do refleksji z jednej strony nad egoizmem, który prowadzi do zniszczenia, z drugiej zaś nad mądrą relacją ze sobą i drugim człowiekiem, która buduje. Poza muralem, Centrum zaprasza na etiudy mimów z Warszawskiego Centrum Pantomimy, pokazujące społeczny wymiar człowieka.

Mural – Górczewska 141

Bez mądrej, dojrzałej, opartej na szacunku miłości siebie i drugiego człowieka nie będziemy mogli niczego zbudować zarówno w życiu osobistym jak i wspólnotowym. Dlatego na muralu namalowanym na ścianie budynku przy ul. Górczewskiej 141 zdecydowaliśmy się umieścić nawiązanie do znanej fotografii z II wojny światowej przedstawiającej przedstawiającej ruiny getta warszawskiego (dziś teren Muranowa) i kościół św. Augustyna oraz słowa „Kochaj bliźniego swego jak siebie samego”. Tam, gdzie jest sam egoizm, jest tylko wojna i ruiny – tak jak na naszym muralu. Tym, co buduje, jest mądra, dojrzała relacja z samym sobą i drugim człowiekiem. Do refleksji nad tym aspektem nauczania Jana Pawła II chcemy zaprosić warszawiaków właśnie poprzez nasz mural oraz teatralne etiudy mimów – opowiada Marcin Nowak, koordynator projektu i ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II.

Mural nawiązuje do pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, podczas której papież mówił o roli solidarności w życiu indywidualnym i wspólnotowym. Z kolei w 1999 roku Jan Paweł II, nawiązując do wizyty w ojczyźnie z ’79, powiedział: Słyszałem wtedy w Gdańsku od was: «nie ma wolności bez solidarności». Dzisiaj wypada powiedzieć: «nie ma solidarności bez miłości». Więcej, nie ma przyszłości człowieka i narodu bez miłości, bez tej miłości, która przebacza, choć nie zapomina, która jest wrażliwa na niedolę innych, która nie szuka swego, ale pragnie dobra dla drugich; tej miłości, która służy, zapomina o sobie i gotowa jest do wspaniałomyślnego dawania.

Etiudy teatralne mimów

W sobotę, 9 listopada 2019 w godzinach 14.00-19.00 co pół godziny, na placu przed Zodiakiem (pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4 w centrum Warszawy) będą wystawiane etiudy mimów z Warszawskiego Centrum Pantomimy pokazujące społeczny wymiar człowieka.  Akcja teatralna będzie składała się z trzech części. Za motyw przewodni każdej z części posłużą hasła: wolność, solidarność i miłość. Całość będzie jednolitą narracją, jednak z myślą o przypadkowym przechodniu duży nacisk organizator kładzie na to, aby poszczególne fragmenty mogły samodzielnie zaistnieć w przestrzeni publicznej.

Etiudy mają za zadanie postawić pytanie o relację pomiędzy solidarności i wolności, a także o społecznym wymiarze miłości, na której według jana Pawła II oparta jest solidarność międzyludzka. Etiudy zostały zainspirowana słowami Jana Pawła II „Nie ma wolności bez solidarności” i „Nie ma solidarności bez miłości”. Przeniesienie relacji międzyludzkich do cyberprzestrzeni owocuje fobiami społecznymi, nieufnością i rozrzedzeniem się zbiorowej współodpowiedzialności. Czy to oznacza, że zdewaluowały się dawne wartości patriotyczne? Czy w społeczeństwie jednostek, przesiąkniętych egoizmem, nadal jesteśmy w stanie mieć wspólne wartości? Jakie wartości mogą nas na nowo zjednoczyć?

Mural i etiudy mimów są częścią projektu Zmień perspektywę, dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Organizator: Centrum Myśli Jana Pawła II

Partnerzy: Dom Spotkań z Historią, Dom Kultury Śródmieście, Kwartalnik Aspiracje, Europejska Fundacja Edukacji Audiowizualnej Disce

Patroni medialni: KAI, RADIO PLUS, Gość Niedzielny

Mural i etiudy mimów są zwieńczeniem projektu realizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II w ramach programu „Odpowiedzialność za dobro wspólne” upamiętniającego pierwszą pielgrzymkę papieża do Polski. Projekt rozpoczęła kwiatowa instalacja artystyczna „Ustrojenie” w Łazienkach Królewskich (sierpień 2019). W październiku br. odbyła się również debata pt. „Mural patriotyczny – manifest czy sztuka”.

***

Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, miejsce spotkań i dialogu, ośrodek, w którym przybliżane jest nauczanie papieża. Centrum działa w obszarze kultury, nauki, edukacji oraz budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa. Jako papieski think-tank współpracuje ze środowiskiem naukowym, opiniotwórczym, kształtuje liderów w oparciu o ideę solidarności i odpowiedzialności za dobro wspólne i drugiego człowieka. Jest operatorem Stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II i organizatorem dwóch warszawskich festiwali: Nowe Epifanie oraz Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju.  

Kontakt dla mediów:

Joanna Korzeniewska – Rzecznik prasowy

Centrum Myśli Jana Pawła II

e-mail: jkorzeniewska@centrumjp2.pl

tel. 533 318 541

Opublikowano 06.11.2019

ZOBACZ RÓWNIEŻ

W listopadzie kontynuujemy nasz projekt „Porozmawiajmy o człowieku”. Uczestników czekają warsztaty pt. „Cisza – prawo czy przywilej?”. Zapraszamy także na debatę „Miasto dialogu”, w ramach której zaprezentowany zostanie raport dotyczący związków religijności i duchowości.
POBIERZ
Publikacją „Świątynia to miejsce spotkania” zapraszamy Was do samodzielnego odkrywania sakralnych przestrzeni, do momentu zatrzymania i indywidualnej zadumy.
Ogłaszamy otwarty nabór tekstów do naszego magazynu „Myśl w Centrum”. Na Wasze teksty czekamy do 15.11.2024 r.
W 51 odcinku podkastu „Słuchając drogi” zapraszamy na rozmowę z Krzysztofem Jarymowiczem, pomysłodawcą i koordynatorem Etnoligi.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.