Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Zmarł profesor Stanisław Grygiel, wybitny filozof i przyjaciel Karola Wojtyły

Z przykrością informujemy, że zmarł profesor Stanisław Grygiel, wybitny filozof i przyjaciel Karola Wojtyły od czasów krakowskich. Swoje pierwsze spotkanie z przyszłym papieżem tak wspominał: „Najpierw widziałem go przy ołtarzu, a moje pierwsze spotkanie miało miejsce, kiedy prosiłem go o przyjęcie na seminarium doktoranckie, które on prowadził na KUL-u. Wielka naturalność, wielka dyspozycyjność, umiejętność wysłuchania tej prośby; duży wysiłek, żeby wejść w treść mojej prośby; dialog adekwatny do mojej prośby i ogromna życzliwość – to mi zostało. Kiedy wyczuło się, że zaczynamy mówić, poruszać się na tych samych falach, wtedy czułem, że staje się coś takiego, co się już chyba nigdy nie odstanie. To chyba jakaś więź między dwoma osobami, jakieś wspólne patrzenie w tym samym kierunku. Później to już coraz bardziej się pogłębiało tak dalece, że przeniknęło także moją rodzinę”.

W Centrum Myśli Jana Pawła II gościliśmy Profesora Grygiela podczas organizowanych przez nas wykładów otwartych, seminariów i konferencji naukowych, a Jego niezwykłe filozoficzne teksty były publikowane w takich książkach jak „Jan Paweł II – miara wielkości człowieka” czy „Osoba i samorząd” (w przygotowaniu).

Stanisław Grygiel urodził się 1934 roku. W roku 1961 ukończył studia filologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w roku 1965 – jako uczeń i doktorant Karola Wojtyły – uzyskał stopień doktora filozofii na KUL. W latach 1966–1967 studiował filozofię na Uniwersytecie w Louvain w Belgii. Od 1963 do 1980 roku pracował jako redaktor miesięcznika „Znak” w Krakowie. W latach 1970–1980 był wykładowcą filozofii na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W latach 1980–1983 był dyrektorem Polskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej, od 1981 wykładowcą filozofii człowieka na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Był konsultorem Papieskiej Rady ds. Rodziny. Kierował katedrą Karola Wojtyły na Papieskim Instytucie Jana Pawła II przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. W 1991 jako konsultor był uczestnikiem Synodu Biskupów dla Europy; po raz drugi uczestniczył w nim w roku 1999 wraz z żoną Ludmiłą.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.