Zmarł Jerzy Kluger

W Rzymie w wieku 91 lat zmarł Jerzy Kluger – żydowski przyjaciel Jana Pawła II. O jego śmierci, która nastąpiła 31 grudnia, poinformowała wczoraj Polska Agencja Prasowa.


Większość życia Jerzy Kluger mieszkał w Rzymie; w ostatnim czasie ciężko chorował. Zajmował niezwykle ważne miejsce w życiu Karola Wojtyły i historycznych wydarzeniach jego pontyfikatu. Ich przyjaźń i ponowne spotkanie po latach były, jak się podkreśla, prawdziwą kuźnią dialogu katolicko-żydowskiego.

O przyjaźni, nawiązanej w szkole podstawowej w Wadowicach na przełomie lat 20. i 30. ubiegłego stulecia, polski papież opowiedział w książce „Przekroczyć próg nadziei”. Przyznał, że to wzajemne poznanie obu światów – katolickiego i żydowskiego – było także jego osobistym doświadczeniem w najwcześniejszych latach życia.

„Pamiętam naprzód szkołę podstawową w Wadowicach, gdzie w klasie co najmniej 1/4 uczniów stanowili chłopcy żydowscy. Trzeba by tutaj wspomnieć o mojej koleżeńskiej przyjaźni z jednym z nich, to znaczy z Jerzym Klugerem. Trwa ona od ławy szkolnej do dnia dzisiejszego” – wspominał Jan Paweł II.

„Mam żywo przed oczyma obraz Żydów podążających w dzień sobotni do synagogi, która znajdowała się na zapleczu naszego gimnazjum” – przypominał.

O wydarzeniu, mającym ogromny symboliczny ładunek, opowiedział sam Kluger. Chcąc jak najszybciej podzielić się z przyjacielem wiadomością, że zostali przyjęci do gimnazjum, pobiegł do kościoła, gdzie Karol służył do mszy. Według relacji Klugera jedna z kobiet wyraziła zdumienie na jego widok i powiedziała: „Ależ ty jesteś synem prezesa gminy żydowskiej!”. A gdy Jerzy tłumaczył się przed kolegą, że jako Żyd rzeczywiście nie powinien wbiegać do kościoła, Karol zareagował następująco: „Dlaczego? Czy nie jesteśmy wszyscy dziećmi jednego Boga?”.

Gdy w kwietniu 1986 roku Jan Paweł II jako pierwszy papież w dziejach odwiedził rzymską synagogę, wyznał, że dla niego nie była to pierwsza wizyta w żydowskiej świątyni. Opowiedział, że w 1936 roku w Wadowicach ojciec Jerzego, Wilhelm Kluger, zaprosił do synagogi na koncert pieśni religijnych kilku przyjaciół, a wśród nich i jego jako kolegę syna. Jurek usiadł przy przyjacielu, by tłumaczyć mu teksty pieśni.

 

Opublikowano 02.01.2012

ZOBACZ RÓWNIEŻ

NOWY ODCINEK
Już jest nowy odcinek naszego podcastu „Słuchając drogi”. Gościnią odcinka jest Agnieszka Lis – lekarz psychiatra i psychoterapeutka.
Praca
Dołącz do naszego zespołu w Dziale Finansowo-Księgowym! Czekamy na Twoje zgłoszenie!
2 stycznia startuje akcja PoKolędzie JP2, podczas której chóry odwiedzają miejsca o ograniczonym dostępie do kultury. Z okazji jubileuszowej 10. edycji odbędzie się także koncert kolęd z wykonaniu uczestników. Zapraszamy także na wspólne kolędowanie na placu Zamkowym po Orszaku Trzech Króli.
Pięknych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia, serca otwartego na spotkania, a także wielu zrealizowanych planów w 2025 roku życzy Zespół Centrum Myśli Jana Pawła II

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.