Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Zdynia – licealiści

Stypendyści z liceum wyruszyli na Papieską Szkołę Letnią do Zdyni k/Uścia Gorlickiego 14 sierpnia.
Już w pierwszych dniach obozu zdobyli Jaworzynę Konieczniańską (881 m n.p.m.) oraz najwyższy szczyt po polskiej stronie Beskidu Niskiego – Lackową (997 m n.p.m.). Na długo pozostanie im z pewnością w pamięci spotkanie z państwem Rybickimi, którzy jako studenci zrealizowali pomysł Karola Wojtyły, zakładając Środowisko – grupę osób wędrujących po górach z przyszłym papieżem. Opowiadali, jakim człowiekiem był Karol Wojtyła, oraz tłumaczyli, na czym polegała niezwykłość jego osoby.
Uczestnicy obozu zwiedzili miejscowość Gładyszów, uczestniczyli we mszy grekokatolickiej w miejscowej cerkwi, poznawali bogactwo liturgii wschodniej. Wizyta na gładyszowskim cmentarzu wojennym – należącym do jednego z dwóch okręgów cmentarnych w Beskidzie Niskim – ukazała młodzieży problem relacji polsko-ukraińskich w czasie II wojny światowej.
Stypendyści mieli także okazję obejrzeć opuszczone wsie, z których w latach 1944-1946 wysiedlono Łemków.

Opublikowano 12.02.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Jak uczyć się słuchać aktywnie? Co może nam w tym przeszkodzić? Na te i inne pytania odpowiada Witek Janowski.
21 czerwca rozpocznie się jubileuszowa rekrutacja do programu stypendialnego miasta stołecznego Warszawy imienia Jana Pawła II. To czas, by zebrać wszystkie niezbędne dokumenty.
Nasz Chór zdobył pierwsze miejsce w swojej kategorii podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły?

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.