Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Zdynia – licealiści

Stypendyści z liceum wyruszyli na Papieską Szkołę Letnią do Zdyni k/Uścia Gorlickiego 14 sierpnia.
Już w pierwszych dniach obozu zdobyli Jaworzynę Konieczniańską (881 m n.p.m.) oraz najwyższy szczyt po polskiej stronie Beskidu Niskiego – Lackową (997 m n.p.m.). Na długo pozostanie im z pewnością w pamięci spotkanie z państwem Rybickimi, którzy jako studenci zrealizowali pomysł Karola Wojtyły, zakładając Środowisko – grupę osób wędrujących po górach z przyszłym papieżem. Opowiadali, jakim człowiekiem był Karol Wojtyła, oraz tłumaczyli, na czym polegała niezwykłość jego osoby.
Uczestnicy obozu zwiedzili miejscowość Gładyszów, uczestniczyli we mszy grekokatolickiej w miejscowej cerkwi, poznawali bogactwo liturgii wschodniej. Wizyta na gładyszowskim cmentarzu wojennym – należącym do jednego z dwóch okręgów cmentarnych w Beskidzie Niskim – ukazała młodzieży problem relacji polsko-ukraińskich w czasie II wojny światowej.
Stypendyści mieli także okazję obejrzeć opuszczone wsie, z których w latach 1944-1946 wysiedlono Łemków.

Opublikowano 12.02.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Prawa człowieka powinny być nie tylko gwarantowane przez państwo, ale wynikać z potrzeby każdego z nas. A co w sytuacji, kiedy w społeczeństwie zabraknie dojrzałości i kompetencji moralnych?
O tym, że czas to najcenniejsza rzecz, którą możemy dać drugiemu człowiekowi. Poczucie samotności i bycia niepotrzebnym jest dojmującym doświadczeniem. Można je zażegnać poprzez relację dwojga ludzi
Tematyczne wieczory filmowe i podcasty pod hasłem „Człowiek w Centrum” przygotowaliśmy dla Was w grudniu w związku z obchodami Tygodnia Praw Człowiek

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.