Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza rodziny i grupy przyjaciół na Grę o Wolność. W niedzielę 2 grudnia już po raz drugi razem ze stypendystami m. st. Warszawy im. Jana Pawła II zawalczymy o wolność podczas gry miejskiej przygotowanej przez młodzież specjalnie dla warszawiaków. Warto się pospieszyć – zapisy już trwają, a liczba miejsc jest ograniczona.
Tegoroczna edycja Gry o Wolność ma za zadanie przybliżenie historii Polski widzianej oczami Jana Pawła II przez pryzmat czterech perspektyw, które zostały zdefiniowane w hasłach: jednostka, społeczeństwo, naród, państwo. W przeciwieństwie do ubiegłorocznej, pierwszej edycji, w tym roku uczestnicy przeniosą się do współczesności – fabuła zostanie bowiem osadzona w realiach XX i XXI wieku. Gracze będą mogli wraz ze słowami Jana Pawła II, zgromadzonymi w specjalnym pamiętniku, wykonywać rozmaite konkurencje, dotyczące zarówno wydarzeń kluczowych dla historii Polski, jak i tych pomniejszych, składających się na życie codzienne każdego Polaka. Będą składać własną gazetę studencką, odczytywać tajne szyfry w bunkrze wojennym, a jako detektywi tropić ślady słów Jana Pawła II, czy odwiedzać sekretarza Papieża w Krakowie. Nie zabraknie zagadek, nutki rywalizacji, a przede wszystkim świetnej zabawy i przekonywania się o tym, że nie sposób zrozumieć teraźniejszości bez nawiązywania do przeszłości.
„Gra o Wolność to nasza propozycja na poznawanie historii Polski przez dobrą zabawę. Chcemy w tym roku pokazać pomosty między przeszłością a współczesnością, a także skupić się na nauczaniu Jana Pawła II w kontekście czterech słów kluczy: jednostka, społeczeństwo, naród, państwo. Niesamowite w grze jest to, że w całości wymyślili ją stypendyści, którzy też przeprowadzą wszystkie aktywności na przystankach.” – podkreśla Katarzyna Osior-Szot, koordynator Gry o Wolność oraz wolontariatu w Centrum Myśli Jana Pawła II.
„Gra o Wolność umocniła mnie w przekonaniu, że wolność nie jest nam dana na zawsze, jak przekazywał nam to papież Jan Paweł II, że musimy o nią ciągle walczyć w tym zmieniającym się świecie. Dzięki zaangażowaniu w to wydarzenie mogłam poczuć się częścią tej żywej, niepodległej społeczności i jeszcze bardziej zbliżyć się do nauki Karola Wojtyły.” Mówi Natalia Kraluk, stypendystka m.st. Warszawy im. Jana Pawła II, uczestniczka Gry o Wolność. Michał Mordań, który również jest stypendystą m.st. Warszawy im. Jana Pawła II i współtworzy grę mówi: „Przeznaczyłem na tworzenie Gry o Wolność swój wolny czas i teraz wiem, że to był dobry wybór. Dzięki temu mogę wymyślać niebanalne zadania i poznać bardzo fajnych nowych ludzi. Odkryłem, że tworzenie gier miejskich daje mi ogromną frajdę!”
Gra odbędzie się w niedzielę, 2 grudnia w ścisłym centrum Warszawy. Start o godzinie 11.00. Chętni do gry powinni zgłosić swoje uczestnictwo poprzez specjalny formularz dostępny na stronie www.centrumjp2.pl/graowolnosc Gra jest bezpłatna, a na uczestników, poza przygodą i dobrą zabawą, czekają także nagrody.
Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.