Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Zapraszamy do oddania szpiku na UKSW

ASK Soli Deo zaprasza do wzięcia udziału w akcji „Oddaj z kości garść miłości”. Można dowiedzieć się więcej o białaczce, jej przebiegu, leczeniu i oddawaniu szpiku oraz zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku kostnego do banku dawców.


Akcja organizowana jest przez Akademickie Stowarzyszenie Katolickie  „Soli Deo” oraz Fundację „Przeciwko Leukemii”. Odbędzie się  14 kwietnia 2010 roku (środa) w godz. 9.45-15.00 na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego (kampus na Młocinach)  przy ul. Wóycickiego 1/3 budynek 23, tj. WNHiS.
 
Aby zapisać się do banku dawców szpiku, wystarczy tylko wypełnić formularz i oddać kilka mililitrów krwi.

Dla osoby, która chce zostać dawcą szpiku, to tylko moment, a dla chorych na białaczkę przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego może okazać się jedyną szansą na nowe życie! Aby znaleźć dawcę dla chorego, baza zarejestrowanych osób musi być bardzo duża – antygeny HLA porównywane są do linii papilarnych, nie ma dwóch osób o takich samych antygenach, na szczęście niektóre kombinacje powtarzają się. Pobranie szpiku od zarejestrowanej w bazie dawców osoby następuje dopiero w momencie, gdy znajdzie się odpowiednią zgodność antygenów. Najczęściej pobiera się szpik z krwi i separuje tzw. komórki krwiotwórcze, a cały zabieg trwa jedynie kilka godzin. Drugą metodą jest pobieranie szpiku bezpośrednio z kości. Dla zdrowej osoby oddanie szpiku nie wiąże się z ryzykiem utraty zdrowia. A dla chorego jest to często jedyny ratunek.

Gorąco zachęcamy do włączenia się w akcję. Decydując się na zostanie dawcą szpiku, bardzo konkretnie można pomóc drugiemu człowiekowi, a przede wszystkim uratować ludzkie życie! Czy może być coś piękniejszego? Pamiętajmy, że okazana  dobroć, współczucie i wsparcie zawsze po jakimś czasie nieoczekiwanie do nas wracają!

 


 

Opublikowano 12.04.2010

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Tematyczne wieczory filmowe i podcasty pod hasłem „Człowiek w Centrum” przygotowaliśmy dla Was w grudniu w związku z obchodami Tygodnia Praw Człowiek
Wypalenie rodzicielskie: czym jest, z czego się bierze i jak sobie z nim radzić? Na ile jesteśmy świadomi tego zjawiska? W jaki sposób radzić sobie ze zbyt dużym oczekiwaniami otoczenia?
To projekt skierowany do stypendystów, mający na celu ich wzajemną pomoc w nauce w formie korepetycji. Dowiedz się więcej
W ramach grudniowego Tygodnia Praw Człowieka obchodzonego w Warszawie przygotowaliśmy pokazy filmów oraz podcasty z serii „Słuchając drogi”.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.