Zanussi na 1Piętrze!

Gwiazda na 1Piętrze! W czwartek 21 listopada będziemy poszukiwać sensu wraz z Krzysztofem Zanussim!

Data: 21 listopada
Godz.: 18.00
Miejsce: 1Piętro, ul. Foksal 11, Warszawa, lok. 30
Prowadzenie: Jerzy Sosnowski (Polskie Radio PR 3)

W trakcie spotkania pokazywane będą fragmenty filmów: „Iluminacja”, „Stan posiadani”, „Spirala”, „Życie jako śmiertelna choroba”, „Barwy ochronne”.

Spotkanie z Krzysztofem Zanussim inauguruje cykl „Bóg gwiazd”, czyli spotkania ze znanymi ludźmi, którzy opowiadają o swoim poszukiwaniu sensu i o tym, co i kogo znaleźli.

 

Krzysztof Zanussi – uważany jest za jednego z najwybitniejszych reżyserów polskiego kina. Jego filmy odznaczają się niezwykłą oryginalnością, są zawsze przepełnione refleksją i trafną obserwacją. Reżyser porusza w nich problematykę moralną, psychologiczną, ukazuje życie wewnętrzne bohaterów. Artysta studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako wielki autorytet w dziedzinie reżyserii filmowej sprawuje liczne związane z tym funkcje. Od 1980 r. jest kierownikiem zespołu artystycznego, a następnie dyrektorem Studia Filmowego „Tor”. W latach 1971-83 sprawował urząd wiceprezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a w latach 1975-77 przewodniczącego Rady Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Od 1987 r. jest członkiem Komitetu Kinematografii. Pracował również jako wykładowca m.in. w łódzkiej PWSTiF i National Film School w Wielkiej Brytanii. Krzysztof Zanussi zajmuje się również reżyserią teatralną, bywa scenarzystą, kierownikiem artystycznym, a także producentem. Artysta jest też autorem książek „O montażu w filmie amatorskim” i „Rozmowy o filmie amatorskim” oraz członkiem Akademii Filmowej przyznającej Felixy. 16 października 1998 r. odsłonięto jego gwiazdę w Alei Gwiazd w Łodzi. Krzysztof Zanussi jest również posiadaczem tytułu doktora honoris causa moskiewskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

  

Dodano: