Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Zamach 13.05.1981

W dniu 13 maja 1981 na Placu Świętego Piotra w Rzymie rozegrał się dramat. Turecki zawodowy morderca, Mehmet Ali Agca, oddał trzy strzały w kierunku Papieża.

Świadectwa lekarzy dowodzą, że kula zatańczyła w ciele Ojca Świętego jak w labiryncie. Choć była to kula śmierci, po kilkugodzinnej walce lekarzy w klinice Gamelli, Papież przeżył. Jan Paweł II uznał to za działanie i opiekę Matki Bożej. Wydarzenie traktuje się jako wypełnienie drugiej tajemnicy fatimskiej.
Zamachowiec został skazany na dożywocie, jednak w 2000 roku ułaskawiono go. Wkrótce po wyjściu ze szpitala, Papież odwiedził Ali Agcę w więzieniu, publicznie wybaczając mu winy.

Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego składającego się z wypowiedzi świadków wspominających dzień zamachu i walki Jana Pawła II o życie.

 

[flowplayer src=’/wp-content/uploads/2013/02/zamach3.flv’ splash=’/wp-content/uploads/2013/01/zaslepka_jp2.jpg’]

Opublikowano 16.08.2010

ZOBACZ RÓWNIEŻ

To już tradycyjnie miesiąc metafizycznej refleksji, którą otwiera przed nami piękno muzyki
To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu
Z okazji 25. rocznicy ogłoszenia encykliki zapraszamy do przeczytania artykułu „Jan Paweł II a sprawa Galileusza” na naszym portalu JP2online