Zakończyliśmy 14. edycję Festiwalu Nowe Epifanie

Plakat Nowych Epifanii 2023

W miniony weekend gościnnym pokazem spektaklu „Arianie” krakowskiego Narodowego Starego Teatru zakończyliśmy interdyscyplinarny festiwal wielkopostny Nowe Epifanie. W tegorocznej, 14. już edycji, zaproszeni do projektu artyści wzięli na warsztat otwierający szeroką przestrzeń interpretacyjną temat otchłani.


Festiwal w liczbach

Przez 40 dni, od Środy Popielcowej do Niedzieli Palmowej, widzowie uczestniczyli w spektaklach, koncertach, warsztatach oraz wydarzeniach kulinarnych. Odbyło się 21 wydarzeń, w projekty zaangażowanych było ponad 100 artystów. Z programem Festiwalu zapoznało się w tym roku ponad 2000 osób.

Wyprzedane na pniu bilety i dodatkowe pokazy, które na prośbę widzów dołożyliśmy do repertuaru (podwójny koncert „Deduto sey. Świat jako otchłań” oraz „Arianie”) najlepiej świadczą o tym, że nasze tegoroczne propozycje przypadły widzom do gustu. Dziękujemy, że byliście z nami!

Nasze premiery

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu pokazane zostały cztery premiery teatralne powstałe jako efekt Laboratorium Nowych Epifanii – warsztatu zorganizowanego latem we współpracy z teatrami w całej Polsce: Nowym Teatrem, Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Polskim w Poznaniu, Akademią Sztuk Teatralnych w Krakowie. Zaprezentowaliśmy również spektakl z Narodowego Starego Teatru w Krakowie pt. „Arianie” w reż. Beniamina Bukowskiego. Swoją wizją otchłani podzieliło się z nami nowe pokolenie reżyserek i reżyserów: Tomasz Fryzeł, Błażej Biegasiewicz, Pamela Leończyk, Wera Makowsx.

Ogromnym zainteresowaniem festiwalowej publiczności cieszyły się koncerty muzyki dawnej. Adam Strug – stały gość Festiwalu Nowe Epifanie wykonał „Pieśni z otchłani”, Maria Erdman wraz ze Zbigniewem Pilchem zaprezentowali program „Testament”, a zespół Vox Imaginaria, specjalnie na zamówienie Festiwalu przygotował koncert muzyki schyłku średniowiecza „Deduto sey. Świat jako otchłań”. Program muzyczny uzupełniła potańcówka ostatkowa, do której zagrał polsko-białoruski zespół Hajda Banda / Гайда Банда.

W tym roku kurator wizualny Dawid Zalewski zaprosił widzów na instalację wizualną „Heretyczki”.

Program uzupełniały wydarzenia towarzyszące realizowane w współpracy z Muzeum Pana Tadeusza przy Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. Spotkania były transmitowane online na festiwalowych social mediach.

Skorzystaj z przepisów przed świętami

Program kulinarny Nowych Epifanii – warsztaty dobroczynne „Power Żur” został w tym roku poszerzony o przygotowane przez Monikę Kucię materiały związane z kulturą stołu, przepisy i inspiracje kulinarne. Wciąż można z nich skorzystać w czasie świątecznych przygotowań – wszystko dostępne na stronie internetowej Festiwalu.

Zobaczcie naszą galerię.

Opublikowano 05.04.2023

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POBIERZ
Już jest trzeci numer magazynu „Myśl w Centrum”. Tym razem podejmujemy temat migracji.
Już jest nowy odcinek naszego podcastu „Słuchając drogi”. Przygotowaliśmy go specjalnie na obchody Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka.
STUDENCI
Drodzy studenci, poznaliśmy wyniki naboru wniosków stypendialnych! Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym stypendystom. Doceniamy Wasze osiągnięcia uczelniane oraz aktywność pozauczelnianą i zachęcamy do dalszej nauki i rozwoju!
Do 6 grudnia przyjmujemy zgłoszenia do projektu PoKolędzie JP2. Z kolei w ramach Tygodnia Praw Człowieka przygotowaliśmy dla Was pokazy filmowe i dedykowane tej tematyce podcasty. Nie zabraknie również wydarzeń dla naszych stypendystów.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.