Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Zakończyliśmy 14. edycję Festiwalu Nowe Epifanie

Plakat Nowych Epifanii 2023

W miniony weekend gościnnym pokazem spektaklu „Arianie” krakowskiego Narodowego Starego Teatru zakończyliśmy interdyscyplinarny festiwal wielkopostny Nowe Epifanie. W tegorocznej, 14. już edycji, zaproszeni do projektu artyści wzięli na warsztat otwierający szeroką przestrzeń interpretacyjną temat otchłani.


Festiwal w liczbach

Przez 40 dni, od Środy Popielcowej do Niedzieli Palmowej, widzowie uczestniczyli w spektaklach, koncertach, warsztatach oraz wydarzeniach kulinarnych. Odbyło się 21 wydarzeń, w projekty zaangażowanych było ponad 100 artystów. Z programem Festiwalu zapoznało się w tym roku ponad 2000 osób.

Wyprzedane na pniu bilety i dodatkowe pokazy, które na prośbę widzów dołożyliśmy do repertuaru (podwójny koncert „Deduto sey. Świat jako otchłań” oraz „Arianie”) najlepiej świadczą o tym, że nasze tegoroczne propozycje przypadły widzom do gustu. Dziękujemy, że byliście z nami!

Nasze premiery

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu pokazane zostały cztery premiery teatralne powstałe jako efekt Laboratorium Nowych Epifanii – warsztatu zorganizowanego latem we współpracy z teatrami w całej Polsce: Nowym Teatrem, Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Polskim w Poznaniu, Akademią Sztuk Teatralnych w Krakowie. Zaprezentowaliśmy również spektakl z Narodowego Starego Teatru w Krakowie pt. „Arianie” w reż. Beniamina Bukowskiego. Swoją wizją otchłani podzieliło się z nami nowe pokolenie reżyserek i reżyserów: Tomasz Fryzeł, Błażej Biegasiewicz, Pamela Leończyk, Wera Makowsx.

Ogromnym zainteresowaniem festiwalowej publiczności cieszyły się koncerty muzyki dawnej. Adam Strug – stały gość Festiwalu Nowe Epifanie wykonał „Pieśni z otchłani”, Maria Erdman wraz ze Zbigniewem Pilchem zaprezentowali program „Testament”, a zespół Vox Imaginaria, specjalnie na zamówienie Festiwalu przygotował koncert muzyki schyłku średniowiecza „Deduto sey. Świat jako otchłań”. Program muzyczny uzupełniła potańcówka ostatkowa, do której zagrał polsko-białoruski zespół Hajda Banda / Гайда Банда.

W tym roku kurator wizualny Dawid Zalewski zaprosił widzów na instalację wizualną „Heretyczki”.

Program uzupełniały wydarzenia towarzyszące realizowane w współpracy z Muzeum Pana Tadeusza przy Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. Spotkania były transmitowane online na festiwalowych social mediach.

Skorzystaj z przepisów przed świętami

Program kulinarny Nowych Epifanii – warsztaty dobroczynne „Power Żur” został w tym roku poszerzony o przygotowane przez Monikę Kucię materiały związane z kulturą stołu, przepisy i inspiracje kulinarne. Wciąż można z nich skorzystać w czasie świątecznych przygotowań – wszystko dostępne na stronie internetowej Festiwalu.

Zobaczcie naszą galerię.

Opublikowano 05.04.2023

ZOBACZ RÓWNIEŻ

To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu
Z okazji 25. rocznicy ogłoszenia encykliki zapraszamy do przeczytania artykułu „Jan Paweł II a sprawa Galileusza” na naszym portalu JP2online
Rekrutacja
Od 1 września do 10 października 2023 studenci warszawskich uczelni – zarówno publicznych, jak i prywatnych – mogą ubiegać się o stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II