Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Zakończyła się szkoła letnia Akademii Patriotyzmu

W sobotę 1 września zakończyła się szkoła letnia – pierwszy etap tegorocznej Akademii Patriotyzmu, projektu Centrum Myśli Jana Pawła II, dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzmu Jutra. W Akademii uczestniczy 13 osób w wieku 15-19 lat z Warszawy i Mazowsza. Przez 7 dni w Trójmieście poznawali oni historię Polski, głównie XX i XXI przez pryzmat jej najważniejszych wydarzeń oraz losów jej bohaterów, a także w świetle słów Jana Pawła II.

„Dotknięcie” historii przez uczestników było możliwe dzięki zwiedzaniu interaktywnych oraz przygotowanych w ciekawy i przemawiający mocno do wyobraźni sposób miejsc kulturalnych: Europejskiego Centrum Solidarności, Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Emigracji i Muzeum Miasta Gdyni.

Mimo wielu lekcji historii, dopiero teraz lepiej zrozumiałam nasze dzieje. Wizyty w muzeach, oglądanie materiałów archiwalnych , a niekiedy wysłuchanie relacji, obudziły we mnie wcześniej uśpione uczucia. Bez poznania przeszłości nie można mówić o zrozumieniu teraźniejszości. Ten projekt uświadomił mi, jak wielką dumę powinnam czuć z faktu bycia Polką i jakim ogromnym podziwem darzyć moich przodków – podkreśliła Dominika, 15-letnia uczestniczka projektu.

Dodatkowo, o edukacyjny charakter wizyt w tych miejscach zadbali przewodnicy. W Muzeum II Wojny Światowej mieli przyjemność uczestniczyć w specjalnej lekcji „Sekrety Enigmy”, opowiadającej historię wybitnych matematyków, którzy przyczynili się znacząco do zmiany losów walk w latach 1939-1945. Po Starówce i Zaspie Gdańskiej oraz Westerplatte oprowadził ich natomiast Pan Maciej Badowicz, wspaniały przewodnik PTTK.

Uzupełnieniem historycznych spacerów były wieczorne konwersatoria, podczas których młodzież wspólnie czytała i zastanawiała się nad papieskimi tekstami dotyczącymi patriotyzmu.

Wieczorne spotkania ze słowem Jana Pawła II były rozwijające. Odczuwałam wielką aktualność przekonań i idei papieża – powiedziała Justyna, 19-letnia uczestniczka projektu.

Razem z Janem Pawłem II zastanawiali się nad tym czym jest solidarność, tożsamość narodowa, a także próbowali rozpoznać czym jest nich osobiste Westerplatte, o które nie mogą nie walczyć.

Ten wyjazd stał się dla mnie niezwykłą przygodą w głąb własnego serca oraz uświadomił mi jak ważny jest patriotyzm w życiu każdego człowieka – podsumowała wyjazd Ania.

Pielęgnowanie kultury, poznawanie historii naszego kraju jest bardzo ważne, a dzięki takim projektom może to się odbywać w ciekawej formie. My wszyscy, którzy uczestniczymy w Akademii czujemy się dumnymi patriotami i nową wiedzę, którą nabyliśmy na pewno będziemy przekuwać na dalsze działania. – zapewniła Marysia.

Okazją do wcielenia w życie tych słów będzie dalsza część projektu. Bo przed uczestnikami kolejny weekend historyczno-edukacyjny w Warszawie, a potem cykl warsztatów radiowych, które zwieńczy stworzenie przez nich autorskich reportaży nt. patriotyzmu.

Więcej o projekcie: www.centrumjp2.pl/akademia-patriotyzmu

Patronat: Mazowiecki Kurator Oświaty

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Opublikowano 27.08.2018

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu z cyklu „Słuchając drogi”. Gościem odcinka jest Kalina Czwarnóg z Fundacji Ocalenie.
Wrzesień z Centrum Myśli Jana Pawła II upłynie pod znakiem wielowyznaniowych spacerów. Przed nami także ostatni pokaz filmowy, przesłuchania do chóru i start naboru do stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II dla studentów.
Chór Centrum Myśli Jana Pawła II otwiera nabór! Weź udział w przesłuchaniach i dołącz do wspólnej muzycznej przygody.
Poznawaj z nami Warszawę wielokulturową! 1 września 2024 rozpoczynamy realizację nowego projektu “Warszawa-miasto wielu religii”.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.