Zakończyła się 3 edycja projektu „JP2 – Pamięć dostępna”

W tym roku Centrum Myśli Jana Pawła II już po raz trzeci realizowało projekt „Pamięć dostępna”, w ramach którego odbyły się warsztaty muzyczne oraz cykl koncertów Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II. Celem działań było dotarcie do miejscowości o utrudnionym dostępie do kultury.

Artyści wystąpili w pięciu małych miejscowościach: Popowie Kościelnym, Woli Gułowskiej, Radoryżu Kościelnym, Mąkosach Starych oraz Goryniu. W koncertach, obok Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II, brali udział zawodowi soliści operowi oraz zespół instrumentalny.

– Za każdym razem spotkaliśmy się z bardzo życzliwym przyjęciem. Wiele osób podchodziło do nas ze łzami w oczach, dziękując za występ. To doświadczenie jeszcze bardziej utwierdziło mnie w przekonaniu, że muzyka jest uniwersalnym językiem, którego piękno może głęboko dotknąć każdego z nas, bez względu na to, czy mieszkamy w dużej metropolii, czy w niewielkiej wiosce – mówi Jan Krutul, dyrygent Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II.

Pierwsze trzy koncerty wyjazdowe oprócz utworów a cappella zawierały utwory wokalno-instrumentalne. W pierwszej części Chór wykonał utwory uznanych polskich kompozytorów współczesnych m.in. „Sicut lilium inter spinas” Marka Raczyńskiego, „Modlitwa o Pokój” Norberta Blachy”, „O sacrum convivium” Dawida Kusza. W drugiej części głównej koncertu zostały wykonane „Hymny papieskie” – muzyczna wiązanka hymnów Światowych Dni Młodzieży w opracowaniu Maksyma Fedorova. Podczas wydarzenia obecny był autor dzieła: Maksym Fedorov. W wykonaniu wzięli także udział soliści – absolwenci wokalistyki na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina: Paulina Malinowska oraz Maciej Bogumił Nerkowski. Chórowi i solistom towarzyszył zespół instrumentalny The Consonance Trio w składzie: Maksym Fedorov fortepian, Karol Sypytkowsi – bas, Wojciech Bronakowski – perkusja. W części wieńczącej koncert we wspólny śpiew włączyli się zgromadzeni słuchacze.

W Goryniu oraz Mąkosach Starych został zaprezentowany rozbudowany program a cappella. Zabrzmiały utwory odnoszące się do osoby i nauczania Jana Pawła II oraz utwory o tematyce maryjnej, podkreślające znaczenie Matki Bożej w życiu i nauczaniu Papieża, m.in. „Zdrowaś bądź Maryja” Henryka Mikołaja Góreckiego, „O Gloriosa Domina” Mikołaja Zieleńskiego oraz „Sicut liliuminter spinas” Marka Raczyńskiego. Ostatnia część koncertów to wspólne śpiewanie ze zgromadzoną publicznością.

Każdy z koncertów zakończył się owacją na stojąco oraz bisowaniem artystów.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

               

Opublikowano 04.12.2018

ZOBACZ RÓWNIEŻ

W ramach „Weekendu Seniora z Kulturą” oraz projektu „Warszawa – miasto religii” zapraszamy 6 października na spacer „Grzybów i Muranów nie tylko żydowski”.
Październik z Centrum Myśli Jana Pawła II upłynie pod znakiem wielowyznaniowych spacerów, spotkań Pod Wspólnym Dachem, koncertu i debat.
Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu z cyklu „Słuchając drogi”. Gościem odcinka jest Alicja Borkowska z Fundacji Strefa Wolnosłowa.
Projekt „Pod Wspólnym Dachem” to seans filmowy, warsztaty międzykulturowe i wspólny stół w Górze Kalwarii i Podkowie Leśnej.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.