Zakończenie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II

 
2 kwietnia zakończenie fazy diecezjalnej procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II

Oficjalne zakończenie fazy diecezjalnej procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II odbędzie się 2 kwietnia br. w bazylice św. Jana na Lateranie. Wiadomość tę potwierdził wikariusz diecezji rzymskiej kardynał Camillo Ruini w liście do wiernych.
Kardynał Ruini poinformował, że o możliwości uznania fazy diecezjalnej za zakończoną powiadomił go postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, ks. Sławomir Oder.



Papieski wikariusz dla diecezji Rzymu przypomina, że proces rozpoczął się już 28 czerwca 2005 roku, po tym, jak Benedykt XVI 13 maja tegoż roku zgodził się odstąpić od normy, nakazującej odczekanie pięciu lat od śmierci kandydata na ołtarze.

Akta procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II przekazane zostaną teraz do watykańskiej Kongregacji spraw kanonizacyjnych wraz z tzw. positio, dokumentem podsumowującym zgromadzony materiał, zredagowanym przez postulatora. Wiadomo już, że ks. Oder będzie postulatorem również w tej drugiej, watykańskiej fazie procesu.
Ostateczną decyzję o wyniesieniu polskiego papieża na ołtarze podejmie jego następca. Nasilają się głosy, że Benedykt XVI mógłby zdecydować się na jednoczesną beatyfikację i kanonizację Jana Pawła II, którego kult nie ogranicza się jedynie do Polski, lecz żywy jest na całym świecie.

KAI (ml / mr)

Ks. Oder: to najszybszy proces w historii Kościoła

To bez wątpienia najszybszy proces beatyfikacyjny w historii Kościoła – powiedział w Radiu Watykańskim o procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II jego postulator, ksiądz Sławomir Oder.

Stwierdził on, że można było uznać za zakończoną fazę diecezjalną, ponieważ „zamknięto dochodzenie i przesłuchiwanie świadków, a komisja historyczna przygotowała swoją relację”.

Postulator przypomniał, że zebrane w ciągu tych niespełna dwóch lat dokumenty przekazane zostaną obecnie watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Zaplanowaną na 2 kwietnia ceremonię zakończenia prac trybunału diecezjalnego poprzedzi liturgia godzin.

Z napływających do ks. Odera świadectw rysuje się postać Jana Pawła II jako człowieka bliskiego wielu ludziom, powiedział ks. Oder. Nazywany jest „naszym papieżem” albo wręcz „naszym Karolem”. Te świadectwa z całego świata świadczą o uniwersalnym wymiarze orędzia Jana Pawła II, który „wszedł do naszych domów jako najbliższy członek rodziny” – powiedział postulator w procesie beatyfikacyjnym.

KAI (ml)

Opublikowano 04.11.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

STUDENCI
Drodzy studenci, poznaliśmy wyniki naboru wniosków stypendialnych! Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym stypendystom. Doceniamy Wasze osiągnięcia uczelniane oraz aktywność pozauczelnianą i zachęcamy do dalszej nauki i rozwoju!
Do 6 grudnia przyjmujemy zgłoszenia do projektu PoKolędzie JP2. Z kolei w ramach Tygodnia Praw Człowieka przygotowaliśmy dla Was pokazy filmowe i dedykowane tej tematyce podcasty. Nie zabraknie również wydarzeń dla naszych stypendystów.
Już jest nowy odcinek naszego podcastu „Słuchając drogi”. Przygotowaliśmy go specjalnie na obchody Warszawskiego Tygodnia Praw Czlowieka
POBIERZ
Przyglądamy się zaangażowaniu społecznemu mieszkańców Warszawy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.