Zaangażowanie społeczne w Warszawie. Motywacje, wyzwania i korzyści

Miasto dialogu

grafika z obrysem części Warszawy i napisem Zaangażowanie społeczne w Warszawie. Motywacje, wyzwania i korzyści.

Raport „Zaangażowanie społeczne w Warszawie. Motywacje, wyzwania i korzyści” ma na celu pokazanie, jak mieszkańcy kamienic, bloków, osiedli, dzielnic i całego miasta łączą się ze sobą, co sprzyja ich aktywności i jakie napotykają bariery. Prezentuje, jak działania poza formalnymi strukturami organizacji pozarządowych wpływają na dobrostan mieszkańców, komfort życia i postrzeganie swojej społeczności przez jej członków.

Ponadto obrazuje zaangażowanie mieszkańców Warszawy w życie miasta, dzielnice, w których warszawiacy są najbardziej aktywni oraz odpowiada na pytania, czy istnieją grupy wykluczone lub takie, które same rezygnują z aktywnego życia społecznego. Dzięki badaniom ilościowym i jakościowym – zogniskowanym wywiadom grupowym, uzyskaliśmy wielowarstwowy obraz mieszkańców warszawskiej metropolii i ich podejścia do różnych form zaangażowania.

Raport składa się z siedmiu części. Pierwsza część wprowadza kluczowe pojęcia, takie jak kapitał społeczny, społeczeństwo obywatelskie oraz omawia procesy budowania więzi w różnych środowiskach, w tym w środowisku miejskim. Część druga poświęcona jest metodom badawczym. W części trzeciej, czwartej i piątej zostały przedstawione wyniki badań: charakterystyka mieszkańców Warszawy pod kątem wybranych aspektów, źródła i motywacje ich zaangażowania oraz przeszkody, które powstrzymują ich od aktywności wolontariackiej i działań na rzecz lokalnej wspólnoty oraz zniechęcają do wspierania innych. Ostatnie rozdziały (szósty i siódmy) to wnioski i propozycje działań.

Niniejsza publikacja, zawierającą raport „Zaangażowanie społeczne w Warszawie. Motywacje, wyzwania i korzyści” przygotowany przez dwie badaczki: dr Kingę Wojtas-Jarentowską i dr Katarzynę Grzybowską-Walecką, zamyka część badawczą projektu „Miasto dialogu”. Ukazano w niej, jak w mieście angażują się mieszkańcy, czy są grupy wykluczone, czy same się wykluczają, mieszkańcy, których dzielnic są najbardziej nastawieni na aktywność. Dzięki badaniom ilościowym oraz jakościowym – zogniskowanym wywiadom grupowym, pokazujemy pewien obraz społeczności Warszawy i jej podejścia do angażowania się w różnego rodzaju działalność społeczną.

W 2025 roku zamierzamy wspólnie z instytucjami miejskimi, a także wszystkimi zainteresowanymi podmiotami, przejść do etapu wypracowywania rekomendacji, które wpłyną na budowanie trwałego zaangażowania społecznego mieszkańców Warszawy.

Weź udział

Prezentacja raportu
26.11.2024,
18:00
Prezentacja raportu
26.11.2024,
18:00

Przeczytaj

Miasto Dialogu to wieloletni projekt badawczo-wdrożeniowy realizowany we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera.

Pobierz

Opublikowano 26.11.2024

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POBIERZ
Już jest trzeci numer magazynu „Myśl w Centrum”. Tym razem podejmujemy temat migracji.
Już jest nowy odcinek naszego podcastu „Słuchając drogi”. Przygotowaliśmy go specjalnie na obchody Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka.
STUDENCI
Drodzy studenci, poznaliśmy wyniki naboru wniosków stypendialnych! Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym stypendystom. Doceniamy Wasze osiągnięcia uczelniane oraz aktywność pozauczelnianą i zachęcamy do dalszej nauki i rozwoju!
Do 6 grudnia przyjmujemy zgłoszenia do projektu PoKolędzie JP2. Z kolei w ramach Tygodnia Praw Człowieka przygotowaliśmy dla Was pokazy filmowe i dedykowane tej tematyce podcasty. Nie zabraknie również wydarzeń dla naszych stypendystów.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.