Raport „Zaangażowanie społeczne w Warszawie. Motywacje, wyzwania i korzyści” ma na celu pokazanie, jak mieszkańcy kamienic, bloków, osiedli, dzielnic i całego miasta łączą się ze sobą, co sprzyja ich aktywności i jakie napotykają bariery. Prezentuje, jak działania poza formalnymi strukturami organizacji pozarządowych wpływają na dobrostan mieszkańców, komfort życia i postrzeganie swojej społeczności przez jej członków.
Ponadto obrazuje zaangażowanie mieszkańców Warszawy w życie miasta, dzielnice, w których warszawiacy są najbardziej aktywni oraz odpowiada na pytania, czy istnieją grupy wykluczone lub takie, które same rezygnują z aktywnego życia społecznego. Dzięki badaniom ilościowym i jakościowym – zogniskowanym wywiadom grupowym, uzyskaliśmy wielowarstwowy obraz mieszkańców warszawskiej metropolii i ich podejścia do różnych form zaangażowania.
Raport składa się z siedmiu części. Pierwsza część wprowadza kluczowe pojęcia, takie jak kapitał społeczny, społeczeństwo obywatelskie oraz omawia procesy budowania więzi w różnych środowiskach, w tym w środowisku miejskim. Część druga poświęcona jest metodom badawczym. W części trzeciej, czwartej i piątej zostały przedstawione wyniki badań: charakterystyka mieszkańców Warszawy pod kątem wybranych aspektów, źródła i motywacje ich zaangażowania oraz przeszkody, które powstrzymują ich od aktywności wolontariackiej i działań na rzecz lokalnej wspólnoty oraz zniechęcają do wspierania innych. Ostatnie rozdziały (szósty i siódmy) to wnioski i propozycje działań.
Niniejsza publikacja, zawierającą raport „Zaangażowanie społeczne w Warszawie. Motywacje, wyzwania i korzyści” przygotowany przez dwie badaczki: dr Kingę Wojtas-Jarentowską i dr Katarzynę Grzybowską-Walecką, zamyka część badawczą projektu „Miasto dialogu”. Ukazano w niej, jak w mieście angażują się mieszkańcy, czy są grupy wykluczone, czy same się wykluczają, mieszkańcy, których dzielnic są najbardziej nastawieni na aktywność. Dzięki badaniom ilościowym oraz jakościowym – zogniskowanym wywiadom grupowym, pokazujemy pewien obraz społeczności Warszawy i jej podejścia do angażowania się w różnego rodzaju działalność społeczną.
W 2025 roku zamierzamy wspólnie z instytucjami miejskimi, a także wszystkimi zainteresowanymi podmiotami, przejść do etapu wypracowywania rekomendacji, które wpłyną na budowanie trwałego zaangażowania społecznego mieszkańców Warszawy.