Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Z miłości do książek…

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki (nazywany również Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich lub po prostu Międzynarodowym Dniem Książki), doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. W Polsce jego organizacją od kilku już lat zajmuje się Polska Izba Książki.


 

 

Tego dnia w Katalonii hucznie obchodzi się święto jej patrona, św. Jerzego. Zgodnie z długą tradycją 23 kwietnia obdarowywano tam kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanaego przez św. Jerzego smoka. Z czasem, w geście wdzięczności, kobiety zaczęły się odwzajemniać mężczyznom książkowymi podarunkami.

 

Jest to data symboliczna z jednego jeszcze powodu. W owym dniu, w 1616 roku, zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych znanych pisarzy, Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova czy Josepa Pla.

 

W tym szczególnym dniu przypominamy o naszych publikacjach (kliknij, aby przeczytać więcej o książkach, które ukazały się nakładem Centrum Myśli Jana Pawła II), a także zachęcamy do obdarowywania nimi swoich bliskich (kliknij tutaj, aby odwiedzić sklep). Zapraszamy również na strony Polskiej Izby Książki, gdzie znajdą Państwo kalendarium Światowego Dnia Książki oraz informacje o wszystkich imprezach towarzyszących.

 

 

Opublikowano 22.04.2008

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Chór został szczególnie doceniony przez jurorów za wykonanie klasycznego repertuaru cerkiewnego.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły? Na czym polega terapia leśna oraz kąpiel leśna? I co na temat zdrowotnych korzyści obcowania z lasem mówią nam badania?
Noc Muzeów w Centrum Myśli Jana Pawła przyciągnęło miłośników spokojnego i aktywnego wypoczynku. Dziękujemy, że byliście z nami!
„Europa – jedność czy rozpad?” – już 4 czerwca premiera magazynu „Myśl w Centrum”, a w nim m.in. rozmowa z prof. Chantal Delsol. Zapisz się, aby uzyskać dostęp w dniu premiery.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.