Z miłości do książek…

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki (nazywany również Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich lub po prostu Międzynarodowym Dniem Książki), doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. W Polsce jego organizacją od kilku już lat zajmuje się Polska Izba Książki.


 

 

Tego dnia w Katalonii hucznie obchodzi się święto jej patrona, św. Jerzego. Zgodnie z długą tradycją 23 kwietnia obdarowywano tam kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanaego przez św. Jerzego smoka. Z czasem, w geście wdzięczności, kobiety zaczęły się odwzajemniać mężczyznom książkowymi podarunkami.

 

Jest to data symboliczna z jednego jeszcze powodu. W owym dniu, w 1616 roku, zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych znanych pisarzy, Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova czy Josepa Pla.

 

W tym szczególnym dniu przypominamy o naszych publikacjach (kliknij, aby przeczytać więcej o książkach, które ukazały się nakładem Centrum Myśli Jana Pawła II), a także zachęcamy do obdarowywania nimi swoich bliskich (kliknij tutaj, aby odwiedzić sklep). Zapraszamy również na strony Polskiej Izby Książki, gdzie znajdą Państwo kalendarium Światowego Dnia Książki oraz informacje o wszystkich imprezach towarzyszących.

 

 

Dodano: