Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Z miłości do książek…

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki (nazywany również Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich lub po prostu Międzynarodowym Dniem Książki), doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. W Polsce jego organizacją od kilku już lat zajmuje się Polska Izba Książki.


 

 

Tego dnia w Katalonii hucznie obchodzi się święto jej patrona, św. Jerzego. Zgodnie z długą tradycją 23 kwietnia obdarowywano tam kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanaego przez św. Jerzego smoka. Z czasem, w geście wdzięczności, kobiety zaczęły się odwzajemniać mężczyznom książkowymi podarunkami.

 

Jest to data symboliczna z jednego jeszcze powodu. W owym dniu, w 1616 roku, zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych znanych pisarzy, Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova czy Josepa Pla.

 

W tym szczególnym dniu przypominamy o naszych publikacjach (kliknij, aby przeczytać więcej o książkach, które ukazały się nakładem Centrum Myśli Jana Pawła II), a także zachęcamy do obdarowywania nimi swoich bliskich (kliknij tutaj, aby odwiedzić sklep). Zapraszamy również na strony Polskiej Izby Książki, gdzie znajdą Państwo kalendarium Światowego Dnia Książki oraz informacje o wszystkich imprezach towarzyszących.

 

 

Opublikowano 22.04.2008

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Tematyczne wieczory filmowe i podcasty pod hasłem „Człowiek w Centrum” przygotowaliśmy dla Was w grudniu w związku z obchodami Tygodnia Praw Człowiek
Wypalenie rodzicielskie: czym jest, z czego się bierze i jak sobie z nim radzić? Na ile jesteśmy świadomi tego zjawiska? W jaki sposób radzić sobie ze zbyt dużym oczekiwaniami otoczenia?
To projekt skierowany do stypendystów, mający na celu ich wzajemną pomoc w nauce w formie korepetycji. Dowiedz się więcej

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.