Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

„Z Janem Pawłem II przez życie i przez Amerykę” – spotkanie z podróżnikiem JERZYM MAJCHERCZYKIEM

Zapraszamy serdecznie na spotkanie z nietuzinkową postacią, znanym podróżnikiem i organizatorem wypraw, kajakarzem i odkrywcą najgłębszego kanionu na ziemi Jerzym Majcherczykiem. 

 

Jerzy Majcherczyk 

Polski podróżnik, kajakarz, odkrywca najgłębszego na świecie kanionu „Colca” w Peru. Członek prestiżowego The Explorers Club w Nowym Jorku, jak również wielu innych tego typu organizacji, w tym Polskiego Instytutu Naukowego w Nowym Jorku (od 1987 r.). Jest organizatorem (od 1979 roku) wielu wypraw nie tylko w najodleglejsze rejony Ameryki Łacińskiej, ale i całego świata: Wyprawa Kajakowa CANOANDES’79 do Ameryki Łacińskiej (1979-82), Wyprawa Kajakowa Jugosławia’76. Z wyprawą CANOANDES’79 przepłynął w Ameryce Północnej i Południowej 25 dziewiczych rzek. Jest autorem pionierskiej na całą Amerykę Łacińską książki-przewodnika IN KAYAK THROUGH PERU, wydanej w Limie w 1981 w języku hiszpańskim i angielskim. Odznaczony przez burmistrza Chivay medalem za wybitne zasługi dla Prowincji Calloma (1995) w promocji Kanionu Colca.

Organizator Polsko-Amerykańsko-Peruwiańskiej Wyprawy Naukowo Eksploracyjnej COLCA CONDOR 2008 & 09, która dokończyła eksplorację „Cruz del Condor” – ostatniego dziewiczego odcinka Kanionu Colca. Raport naukowy z tej wyprawy ukaże się niebawem w publikacji książkowej. W wyprawie tej wzięli udział jego trzej synowie. Po wyprawie Majcherczyk został pierwszym i jedynym człowiekiem w historii który poznał cały Kanion (120 km) od jego wnętrza.

W 1972 r. założył w Krakowie Akademicki Klub Kajakowy BYSTRZE. Jako Fundator i Honorowy Członek Oddziału Polskiego The Explorers Club w Warszawie (1993), Majcherczyk rekomendował do tego najbardziej prestiżowego klubu między innymi: Tony Halika, Elżbietę Dzikowską, Stanisława Szwarc-Bronikowskiego oraz kpt. Krystynę Chojnowska-Listkiewicz. W 1996 założył w Nowym Jorku Polonijny Klubu Podróżnika.

W 1994 roku Jurek został wybrany do grupy 20 Legends of Paddling, przez redakcję prestiżowego magazynu PADDLER. W styczniu 2000r. Amerykański Związek Kajakowy umieścił jego nazwisko (jako jedynego Polaka) na liście „100 Paddlers of the XX Century” – „100 najwybitniejszych wioślarzy 20 wieku”.

Autor i współwydawca przewodnika po polskim biznesie turystycznym-1995 POLAND TRAVEL DIRECTORY, pierwszej tego typu publikacji w Polsce. Autor książki: ZDOBYCIE RIO COLCA – Najgłębszego kanionu na Ziemi (Warszawa-1998), wydanej również rok później w języku Braille’a. W 2001 roku ukazało się w Krakowie II- poprawione i uzupełnione o szczegółową mapę i mini przewodnik po Kanionie Colca wydanie tej książki.

Autor, współautor oraz bohater blisko 500 artykułów i wywiadów prasowych (min; w The New York Times, Chicago Tribune, Washington Post, Nowy Dziennik i Rzeczypospolita), tygodnikach i miesięcznikach (Outside, South American Explorers Magazine, The Explorers Journal, Paddler) w Ameryce Łacińskiej- szczególnie w Peru, USA i Europie.

W 2005 roku doprowadza do nadania szkole podstawowej w wiosce Huambo imienia “Juan Pablo II”. W Maju 2006 w obecności Ambasadora RP następuje uroczyste otwarcie tej szkoły, w czasie którego odsłonięto popiersie polskiego papieża. Od jesieni 2006 roku organizuje akcję przesłania darów dla dzieci w tej szkole.  Dopiero w w Lipcu 2008 roku po blisko dwóch latach pokonywania lokalnej biurokracji następuje przekazanie dwu tonowego “kontenera” dla szkoły imienia “Jana Pawła II”

W 2003 roku Jerzy Majcherczyk został odznaczony przez Prezydenta Polski KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ w uznaniu zasług za promocję Polski w świecie. W Maju 2006 roku z rąk Marszałka Senatu RP odebrał prestiżową nagrodę „Za Sławienie Polski i Polskości” przyznaną przez TV Polonia.

 

Czas i miejsce akcji:

26 listopada (czwartek), godz. 18:30
Centrum Myśli Jana Pawła II, 1Pietro, Foksal 11, Warszawa 

Opublikowano 18.11.2015

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Chór został szczególnie doceniony przez jurorów za wykonanie klasycznego repertuaru cerkiewnego.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły? Na czym polega terapia leśna oraz kąpiel leśna? I co na temat zdrowotnych korzyści obcowania z lasem mówią nam badania?
Noc Muzeów w Centrum Myśli Jana Pawła przyciągnęło miłośników spokojnego i aktywnego wypoczynku. Dziękujemy, że byliście z nami!
„Europa – jedność czy rozpad?” – już 4 czerwca premiera magazynu „Myśl w Centrum”, a w nim m.in. rozmowa z prof. Chantal Delsol. Zapisz się, aby uzyskać dostęp w dniu premiery.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.