Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

XVI. Światowy Dzień Chorego

11 lutego Kościół powszechny obchodził szesnasty już Światowy Dzień Chorego. Tegoroczne centralne ogólnoświatowe obchody tego ustanowionego w 1992r. przez Jana Pawła II Dnia odbyły się w Lourdes.

 


Wzorem Poprzednika Ojciec Św. Benedykt XVI przekazał wiernym orędzie z tej okazji.

W całej Polsce w tym dniu biskupi modlili się za chorych i cierpiących.
Odwiedzali szpitale i hospicja, odprawiając Msze św. dla pacjentów i personelu medycznego. Udzielali sakramentu namaszczenia chorych. Apelowali też o solidarność i pomoc cierpiącym przypominając, że są oni prawdziwym skarbem Kościoła.

* * *< br/>

Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II w liście do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia kard. Fiorenzo Angeliniego z 13 maja 1992 r. Papież wyznaczył też na obchody tego dzień 11 lutego, wspomnienie pierwszego objawienia Maryi w Lourdes.

Ustanowienie przez Ojca Świętego Jana Pawła II Światowego Dnia Chorego zostało skierowane do całego Kościoła jako wezwanie, aby poświęcić jeden dzień w roku modlitwie, refleksji i dostrzeżeniu miejsca tych, którzy cierpią na duszy i na ciele.

Jan Paweł II, ustanawiając Światowy Dzień Chorego, zaznaczył, że: "(…) ma on na celu uwrażliwienie Ludu Bożego i – w konsekwencji – wielu katolickich instytucji działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym; pomagania chorym w dowartościowaniu cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej; włączenie w duszpasterstwo służby zdrowia wspólnot chrześcijańskich, rodzin zakonnych, popieranie coraz cenniejszego zaangażowania wolontariatu…"

Po raz pierwszy Dzień ten obchodzono w 1993, a główne uroczystości odbyły się wtedy w Lourdes i – częściowo – w Rzymie. W następnym roku miejscem centralnych obchodów była Jasna Góra, potem inne miejscowości – siedziby sanktuariów maryjnych z poszczególnych kotynentów. W 2008 r., z racji 150. rocznicy objawień w Lourdes, Światowy Dzień Chorego obchodzony jest ponownie (już trzeci raz) tamże.

* * *

Jan Paweł II (1984) – List apostolski Salvifici doloris – o chrześcijańskim sensie ludzkiego cierpienia

Benedykt XVI (2008) – Orędzie na Światowy Dzień Chorego 2008

Opublikowano 11.02.2008

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.