Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

XVI. Światowy Dzień Chorego

11 lutego Kościół powszechny obchodził szesnasty już Światowy Dzień Chorego. Tegoroczne centralne ogólnoświatowe obchody tego ustanowionego w 1992r. przez Jana Pawła II Dnia odbyły się w Lourdes.

 


Wzorem Poprzednika Ojciec Św. Benedykt XVI przekazał wiernym orędzie z tej okazji.

W całej Polsce w tym dniu biskupi modlili się za chorych i cierpiących.
Odwiedzali szpitale i hospicja, odprawiając Msze św. dla pacjentów i personelu medycznego. Udzielali sakramentu namaszczenia chorych. Apelowali też o solidarność i pomoc cierpiącym przypominając, że są oni prawdziwym skarbem Kościoła.

* * *< br/>

Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II w liście do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia kard. Fiorenzo Angeliniego z 13 maja 1992 r. Papież wyznaczył też na obchody tego dzień 11 lutego, wspomnienie pierwszego objawienia Maryi w Lourdes.

Ustanowienie przez Ojca Świętego Jana Pawła II Światowego Dnia Chorego zostało skierowane do całego Kościoła jako wezwanie, aby poświęcić jeden dzień w roku modlitwie, refleksji i dostrzeżeniu miejsca tych, którzy cierpią na duszy i na ciele.

Jan Paweł II, ustanawiając Światowy Dzień Chorego, zaznaczył, że: "(…) ma on na celu uwrażliwienie Ludu Bożego i – w konsekwencji – wielu katolickich instytucji działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym; pomagania chorym w dowartościowaniu cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej; włączenie w duszpasterstwo służby zdrowia wspólnot chrześcijańskich, rodzin zakonnych, popieranie coraz cenniejszego zaangażowania wolontariatu…"

Po raz pierwszy Dzień ten obchodzono w 1993, a główne uroczystości odbyły się wtedy w Lourdes i – częściowo – w Rzymie. W następnym roku miejscem centralnych obchodów była Jasna Góra, potem inne miejscowości – siedziby sanktuariów maryjnych z poszczególnych kotynentów. W 2008 r., z racji 150. rocznicy objawień w Lourdes, Światowy Dzień Chorego obchodzony jest ponownie (już trzeci raz) tamże.

* * *

Jan Paweł II (1984) – List apostolski Salvifici doloris – o chrześcijańskim sensie ludzkiego cierpienia

Benedykt XVI (2008) – Orędzie na Światowy Dzień Chorego 2008

Opublikowano 11.02.2008

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.