Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

XIX Dzień Papieski – w Warszawie i w całej Polsce

16 października przypada rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża. Centrum Myśli Jana Pawła II jest członkiem Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Dnia Papieskiego i od lat włącza się jako partner w tę inicjatywę. Każdego roku w projekt zaangażowane są również miasta papieskie – dziś jest ich 55. Wśród nich oczywiście Warszawa, która w sposób szczególny jest związana z papieżem i która miastem papieskim jest od 25 marca 1996.

Lista miast papieskich

27 lipca 2005 r. Sejm w szczególny sposób uhonorował dzień wyboru Polaka na papieża uchwalając ustawę o ustanowieniu 16 października Dniem Papieża Jana Pawła II. Szczegóły tej uchwały – tutaj.

Z kolei rok 2020 uchwałą polskiego Sejmu będzie rokiem Świętego Jana Pawła II. Więcej o patronach roku 2020 na stronie Sejmu.

Tegoroczne hasło Dnia Papieskiego „Wstańcie, chodźmy!” organizatorzy zaczerpnęli z tytułu książki Jana Pawła II. Ma być zachętą do refleksji nad I pielgrzymką do Ojczyzny z czerwca 1979 roku.

W 2019 roku Centrum Myśli Jana Pawła II realizuje bogaty program „’79 – ‘19. Odpowiedzialność za dobro wspólne”, który jest naszą interpretacją znaczenia I pielgrzymki papieża Jana Pawła II dla Warszawy oraz dla historii Polski i Europy. Zachęcamy do lektury opracowania „1979 – przełom kulturowy”, które udostępniliśmy tutaj.

Październik i Dzień Papieski to zawsze ważny czas w Centrum Myśli Jana Pawła II. Zapraszamy na wydarzenia, które mają na celu upamiętnienie dzieła i idei Jana Pawła II.

W dniach 21-26 października, w nawiązaniu do spotkania w Asyżu, odbywa się festiwal Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju, podczas którego współcześni polscy wykonawcy prezentują swoje interpretacje muzyki sakralnej wielu kultur. Wydarzeniem bezpośrednio nawiązującym do międzyreligijnego spotkania w Asyżu jest Modlitwa o pokój z udziałem przedstawicieli różnych religii i denominacji. Modlitwa odbędzie się 26 października o godz.19.00 w Auli Collegium Bobolanum na ulicy Rakowieckiej 61. Szczegóły na www.

Oba wydarzenia, połączone ze sobą papieską ideą spotkania wielu kultur, mają ożywiać i przybliżać warszawiakom nauczanie Jana Pawła II. Zapraszamy na stronę festiwalu i na wszystkie festiwalowe  wydarzenia. Program dostępny tutaj.

Chór Centrum Myśli Jana Pawła II rusza z cyklem koncertów papieskich. W ramach projektu „Jan Paweł II – Pamięć dostępna” chór dociera z muzycznym papieskim przesłaniem do mniejszych miejscowości. Program koncertów i nazwy miejscowości, które uczestniczą w tegorocznej edycji projektu dostępny jest tutaj.

Centrum Myśli Jana Pawła II jest partnerem dorocznej konferencji naukowej z okazji Dnia Papieskiego, która odbędzie się 15 października w Zamku Królewskim w Warszawie. Nasz ekspert, prof. Paweł Skibiński, poprowadzi 2 panele dyskusyjne. Informacje i rejestracja dostępne tutaj.

Opublikowano 11.10.2019

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online
Czym właściwie jest samotność? Jak się ją rozpoznaje? Czy z samotnością należy walczyć? Odpowiedzi między innymi na te pytania będą szukać eksperci i uczestnicy debaty oraz warsztatów

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.