Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

XIX Dzień Papieski – w Warszawie i w całej Polsce

16 października przypada rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża. Centrum Myśli Jana Pawła II jest członkiem Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Dnia Papieskiego i od lat włącza się jako partner w tę inicjatywę. Każdego roku w projekt zaangażowane są również miasta papieskie – dziś jest ich 55. Wśród nich oczywiście Warszawa, która w sposób szczególny jest związana z papieżem i która miastem papieskim jest od 25 marca 1996.

Lista miast papieskich

27 lipca 2005 r. Sejm w szczególny sposób uhonorował dzień wyboru Polaka na papieża uchwalając ustawę o ustanowieniu 16 października Dniem Papieża Jana Pawła II. Szczegóły tej uchwały – tutaj.

Z kolei rok 2020 uchwałą polskiego Sejmu będzie rokiem Świętego Jana Pawła II. Więcej o patronach roku 2020 na stronie Sejmu.

Tegoroczne hasło Dnia Papieskiego „Wstańcie, chodźmy!” organizatorzy zaczerpnęli z tytułu książki Jana Pawła II. Ma być zachętą do refleksji nad I pielgrzymką do Ojczyzny z czerwca 1979 roku.

W 2019 roku Centrum Myśli Jana Pawła II realizuje bogaty program „’79 – ‘19. Odpowiedzialność za dobro wspólne”, który jest naszą interpretacją znaczenia I pielgrzymki papieża Jana Pawła II dla Warszawy oraz dla historii Polski i Europy. Zachęcamy do lektury opracowania „1979 – przełom kulturowy”, które udostępniliśmy tutaj.

Październik i Dzień Papieski to zawsze ważny czas w Centrum Myśli Jana Pawła II. Zapraszamy na wydarzenia, które mają na celu upamiętnienie dzieła i idei Jana Pawła II.

W dniach 21-26 października, w nawiązaniu do spotkania w Asyżu, odbywa się festiwal Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju, podczas którego współcześni polscy wykonawcy prezentują swoje interpretacje muzyki sakralnej wielu kultur. Wydarzeniem bezpośrednio nawiązującym do międzyreligijnego spotkania w Asyżu jest Modlitwa o pokój z udziałem przedstawicieli różnych religii i denominacji. Modlitwa odbędzie się 26 października o godz.19.00 w Auli Collegium Bobolanum na ulicy Rakowieckiej 61. Szczegóły na www.

Oba wydarzenia, połączone ze sobą papieską ideą spotkania wielu kultur, mają ożywiać i przybliżać warszawiakom nauczanie Jana Pawła II. Zapraszamy na stronę festiwalu i na wszystkie festiwalowe  wydarzenia. Program dostępny tutaj.

Chór Centrum Myśli Jana Pawła II rusza z cyklem koncertów papieskich. W ramach projektu „Jan Paweł II – Pamięć dostępna” chór dociera z muzycznym papieskim przesłaniem do mniejszych miejscowości. Program koncertów i nazwy miejscowości, które uczestniczą w tegorocznej edycji projektu dostępny jest tutaj.

Centrum Myśli Jana Pawła II jest partnerem dorocznej konferencji naukowej z okazji Dnia Papieskiego, która odbędzie się 15 października w Zamku Królewskim w Warszawie. Nasz ekspert, prof. Paweł Skibiński, poprowadzi 2 panele dyskusyjne. Informacje i rejestracja dostępne tutaj.

Opublikowano 11.10.2019

ZOBACZ RÓWNIEŻ

To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu
Z okazji 25. rocznicy ogłoszenia encykliki zapraszamy do przeczytania artykułu „Jan Paweł II a sprawa Galileusza” na naszym portalu JP2online
Rekrutacja
Od 1 września do 10 października 2023 studenci warszawskich uczelni – zarówno publicznych, jak i prywatnych – mogą ubiegać się o stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II