Wystawa

 

Karol Wojtyła 1952-1954. Prowadzi nas szlakami prawdy.

 

Wystawa unikatowych zdjęć z lat 1952-1954, przedstawiających młodego księdza Karola Wojtyłę w otoczeniu przyjaciół, w czasie górskich wędrówek, wypraw narciarskich, rowerowych i kajakowych prezentowana będzie od 18 maja do 18 czerwca na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. Organizatorami wystawy są Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Towarzystwo Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II.Ekspozycja zostanie przygotowana w sposób nowoczesny, odpowiadający najnowszym tendencjom w sztuce wystawienniczej. Zdjęciom będą towarzyszyły przedmioty z wędrówek i wypraw, tj. plecak, kajak itp. Wraz ze zdjęciami oraz eksponatami ukazującymi klimat tamtych czasów, na wystawie dostępne będą także materiały opisujące i komentujące wyprawy i wędrówki, a także wydarzenia historyczne.

Wystawa poprowadzi zwiedzających szlakami wędrówek księdza Karola Wojtyły z zaprzyjaźnionymi studentami. Ekspozycja ułatwi zrozumienie specyfiki tej właśnie grupy młodzieży, skupionej wokół Karola Wojtyły oraz ukaże niełatwe czasy lat 50-tych i 60-tych, w których przyszło jej przeżywać swoją młodość. Wystawa odkryje rolę, jaką odegrała młodzież w życiu młodego księdza, a równocześnie pokaże, kim on sam stał się dla młodych ludzi…

Jan Paweł II, będąc już papieżem, w taki sposób wyjaśniał potrzebę i wartość odpoczynku: Chodzi o to, by odpoczynek nie był odejściem w próżnię, aby nie był tylko pustką. Wtedy nie będzie naprawdę wypoczynkiem. Chodzi o to, ażeby był wypełniony spotkaniem. Mam na myśli – i owszem – spotkanie z przyrodą, z górami, morzem i lasem. Człowiek w umiejętnym obcowaniu z przyrodą odzyskuje spokój, ucisza się wewnętrznie.

Dodano: