Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Wystawa „Żadnych granic, prócz granic miłości”

 

Tylko do 31 października potrwa wystawa „Żadnych granic, prócz granic miłości” – można ją oglądać na pl. Zamkowym, obok kościoła św. Anny w Warszawie.

 
Wystawa „Żadnych granic, prócz granic miłości” ma na celu promowanie idei pokoju i dialogu międzyreligijnego oraz bezinteresownego zaangażowania na rzecz osób wykluczonych społecznie. Przedstawia historię i działalność powstałej w 1968 roku w Rzymie Wspólnoty Sant’Egidio oraz przypomina przemówienia papieża Jana Pawła II o służbie na rzecz pokoju i ubogich – niepełnosprawnych, bezdomnych, uchodźców czy chorych na AIDS w Afryce.
 
Podobne spotkanie, zatytułowane „Nigdy więcej wojny”, odbyło się w 1989 roku w Warszawie, na placu Zamkowym. Była to jednocześnie pierwsza tego typu inicjatywa w Europie Środkowo-Wschodniej. Papież Jan Paweł II w przesłaniu do uczestników tamtego pamiętnego spotkania powiedział m.in.: 1 września 1939 roku, wraz z inwazją na Polskę, rozpoczął się długi i bolesny okres cierpień ludzkich: chrześcijan i Żydów – wszystkich. Pięćdziesiąt lat później na ulicach Warszawy rozbrzmiewa już nie echo ciężkich żołnierskich kroków wojsk okupacyjnych, ale lekkich i przyjacielskich kroków pielgrzymów, mężczyzn i kobiet wyznających różne religie, przybyłych ze wszystkich stron świata, nie mających innej siły, jak siłę wspomnień, która pobudza do refleksji i żarliwej modlitwy o pokój.
 
Wystawa „Żadnych granic, prócz granic miłości” zostanie pokazana w Warszawie, w roku, w którym wspominamy 70-lecie wybuchu II wojny światowej i 20-lecie upadku komunizmu oraz pamiętne spotkanie międzyreligijne z 1989 roku, które było czasem dialogu i modlitwy o pokój wspierającej tamte trudne przemiany, w miesiącu – z uwagi na datę 16 października – w którym wspominamy osobę i dzieło Jana Pawła II.
 

Opublikowano 28.10.2009

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Jak uczyć się słuchać aktywnie? Co może nam w tym przeszkodzić? Na te i inne pytania odpowiada Witek Janowski.
21 czerwca rozpocznie się jubileuszowa rekrutacja do programu stypendialnego miasta stołecznego Warszawy imienia Jana Pawła II. To czas, by zebrać wszystkie niezbędne dokumenty.
Nasz Chór zdobył pierwsze miejsce w swojej kategorii podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły?

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.