Wystawa „Wojtyła: inscenizacje. Dramat słowa i gestu” – od 7 października do 11 listopada 2007 r. w Teatrze Wielkim można było oglądać wystawę, która ukazywała Papieża Polaka w mało znanej roli – jako autora tekstów dramatycznych.
Organizatorami wystawy było Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Teatr Wielki – Opera Narodowa Muzeum Teatralne.
Wystawa dokumentowała sceniczne dzieje dramatów Karola Wojtyły w teatrach całej Polski: od prapremiery Brata naszego Boga w reżyserii Krystyny Skuszanki w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego 13 grudnia 1980 roku, aż po najnowsze realizacje, włączając w to również Tryptyk Rzymski, pierwszy utwór napisany po latach przerwy, już przez Papieża. Wystawa ukazywała materiały związane z poszczególnymi papieskimi premierami: egzemplarze reżyserskie, afisze, zaproszenia, zdjęcia, projekty scenografii i kostiumów, elementy dekoracji, a tym samym w przystępny sposób pokazała proces formowania realizacji od momentu lektury tekstu do premiery.
Kształt sceniczny dramatów Wojtyły można było sobie nie tylko wyobrazić, ale również je zobaczyć dzięki licznym projekcjom: spektakli Promieniowanie ojcostwa w reż. A. M. Marczewskiego z Teatru Telewizji, Pieśni o blasku wody w reż. A. Wajdy z Wrocławia, Hioba w reż. B. Cioska z Teatru Śląskiego w Katowicach, Brat naszego Boga w reż. A. M. Marczewskiego z Teatru Polskiego w Bydgoszczy; filmów dokumentalnych, takich jak Renesansowy Psałterz, Z najwyższej sceny świata, fragmentów Kroniki filmowej i Dziennika Telewizyjnego oraz głośnych filmów: Brat naszego Boga w reż. K. Zanussiego oraz Przed sklepem jubilera Michaela Andersona. Projekcje filmów pokazywały, jak z twórczością tą mierzyli i mierzą się nie tylko członkowie dawnego Teatru Rapsodycznego (Danuta Michałowska Tadeusz Malak, Józef Fryźlewicz), ale również Grażyna Szapołowska, Krzysztof Globisz, Daniel Olbrychski, Scott Wilson, Ben Cross, a nawet Burt Lancaster!
Wstęp na wystawę był wolny, dla szkół przygotowano lekcje teatralne prowadzone przez kuratora wystawy.
22 października w scenografii wystawy odbyła się konferencja naukowa „Teatr żywego słowa”.
- Patroni honorowi: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent m.st. Warszawy
- Patroni medialni: RMF Classic i TVP Kultura
- Fundator zdjęcia promującego wystawę: Agencja Fotograficzna East News