Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Wystawa Pamiętasz i…

 
Wystawa „Pamiętasz i …?”
 Wystawa trwa od 02.04 do 16.04.2007 r.

 

Celem wystawy było sprowokowanie warszawiaków do zastanowienia się nad swoją pamięcią wydarzeń z 02.04.2005. Dodatkowo, chcieliśmy także przypomnieć pontyfikat JP2 oraz skłonić do zastanowienia się nad owocami pamiętnych wydarzeń z kwietnia 2005 r.

Wystawa ma charakter decentralistyczny. Oznacza to, że ekspozycja była ulokowana w kilku punktach Warszawy.


Każdy z punktów ekspozycji ma swoją tematykę:
• Punkt na rogu ul. Złotej i Marszałkowskiej jest poświęcony uczciwemu zyskowi,
• Punkt na rogu Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej jest poświęcony napięciu pomiędzy mieć i być,
• Punkt przy Archikatedrze św. Jana (Starówka) jest poświęcony miłosierdziu
• Punkt w Al. Jana Pawła II (naprzeciwko Hali Mirowskiej) będzie poświęcony starości i cierpieniu
• Punkt przy Rotundzie jest poświęcony rodzinie

Każda ekspozycja składa się z 3 dwustronnie zadrukowanych tablic, na których znajdują się świadectwa osób, które były związane z tematem danego punktu, fragmenty homilii Jana Pawła II nawiązujące do hasła danego punktu, zdjęcia reporterskie obrazujące tematykę danego punktu oraz zdjęcia reporterskie pokazujące ulice Warszawy z początku kwietnia 2005 roku.
Forma wystawy wiąże się ściśle z jej charakterem – zależało nam na tym, aby główny akcent został położony na osobę Jana Pawła II oraz jego nauczanie. Chcieliśmy aby forma wystawy była raczej tłem dla życia ulicy a nie dominantą w danym miejscu.

 

Wystawa potwierdziła nasze przepuszczenia, że miejsca, które zakonotowały się już jako "miejsca papieskie", łatwiej jest zwracają uwagę na ekspozycję (pojawiały się kwiaty, znicze, ludzie przystawali i rozmawiali o wystawie). Natomiast miejscom nowym (okolice Rotundy i ulicy Złotej) było zdecydowanie trudniej przykróć uwagę przechodniów.

 


 

Opublikowano 04.11.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Jak uczyć się słuchać aktywnie? Co może nam w tym przeszkodzić? Na te i inne pytania odpowiada Witek Janowski.
21 czerwca rozpocznie się jubileuszowa rekrutacja do programu stypendialnego miasta stołecznego Warszawy imienia Jana Pawła II. To czas, by zebrać wszystkie niezbędne dokumenty.
Nasz Chór zdobył pierwsze miejsce w swojej kategorii podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły?

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.