Wystawa Pamiętasz i…

 
Wystawa „Pamiętasz i …?”
 Wystawa trwa od 02.04 do 16.04.2007 r.

 

Celem wystawy było sprowokowanie warszawiaków do zastanowienia się nad swoją pamięcią wydarzeń z 02.04.2005. Dodatkowo, chcieliśmy także przypomnieć pontyfikat JP2 oraz skłonić do zastanowienia się nad owocami pamiętnych wydarzeń z kwietnia 2005 r.

Wystawa ma charakter decentralistyczny. Oznacza to, że ekspozycja była ulokowana w kilku punktach Warszawy.


Każdy z punktów ekspozycji ma swoją tematykę:
• Punkt na rogu ul. Złotej i Marszałkowskiej jest poświęcony uczciwemu zyskowi,
• Punkt na rogu Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej jest poświęcony napięciu pomiędzy mieć i być,
• Punkt przy Archikatedrze św. Jana (Starówka) jest poświęcony miłosierdziu
• Punkt w Al. Jana Pawła II (naprzeciwko Hali Mirowskiej) będzie poświęcony starości i cierpieniu
• Punkt przy Rotundzie jest poświęcony rodzinie

Każda ekspozycja składa się z 3 dwustronnie zadrukowanych tablic, na których znajdują się świadectwa osób, które były związane z tematem danego punktu, fragmenty homilii Jana Pawła II nawiązujące do hasła danego punktu, zdjęcia reporterskie obrazujące tematykę danego punktu oraz zdjęcia reporterskie pokazujące ulice Warszawy z początku kwietnia 2005 roku.
Forma wystawy wiąże się ściśle z jej charakterem – zależało nam na tym, aby główny akcent został położony na osobę Jana Pawła II oraz jego nauczanie. Chcieliśmy aby forma wystawy była raczej tłem dla życia ulicy a nie dominantą w danym miejscu.

 

Wystawa potwierdziła nasze przepuszczenia, że miejsca, które zakonotowały się już jako "miejsca papieskie", łatwiej jest zwracają uwagę na ekspozycję (pojawiały się kwiaty, znicze, ludzie przystawali i rozmawiali o wystawie). Natomiast miejscom nowym (okolice Rotundy i ulicy Złotej) było zdecydowanie trudniej przykróć uwagę przechodniów.

 


 
Dodano: