Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Wystawa obrazów Jan Paweł II w cierpieniu

 Na wystawę składać się będą prace znanego włoskiego malarza, Francesco Guadagnuolo, który skomponował kilkanaście obrazów, przedstawiających Jana Pawła II w trakcie choroby. Wystawa będzie po raz pierwszy prezentowana w Polsce.


Honorowy patronat objęła nad nią Nuncjatura Apostolska.

Francesco Guadagnuolo, korzystając ze swego wielkiego talentu artystycznego sportretował Ojca Świętego z wielkim wyczuciem, oddając niezwykle wiernie podobieństwo oraz wyrazy twarzy i gesty tego wielkiego duchem człowieka.
Portrety przedstawione na wystawie kładą nacisk na „pasję Papieża”. Przedstawiają pewne wyrazy jego twarzy – tworzące swego rodzaju „via crucis” – które mogłyby się wręcz wydawać przerażające, gdyby nie to, że przedstawiają cierpienie Papieża, który nie może przemówić do wiernych.
Tym samym obrazy te niosą w sobie doniosłe treści, jako że Ojciec Święty był „świadkiem miłości i oddania w cierpieniu”.

 

Projekt organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II i Filharmonię Narodową przy współpracy Centrum Myśli Jana Pawła II.

 

Opublikowano 14.12.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

To już tradycyjnie miesiąc metafizycznej refleksji, którą otwiera przed nami piękno muzyki
To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu
Z okazji 25. rocznicy ogłoszenia encykliki zapraszamy do przeczytania artykułu „Jan Paweł II a sprawa Galileusza” na naszym portalu JP2online