Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Wystawa „Matki mężne czy szalone?” w Rzymie (relacja)

8 października w Auli Jana Pawła II przy kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie odbył się wernisaż wystawy „Matki: mężne czy szalone?”, której patronowało Centrum Myśli Jana Pawła II.

Wystawa oraz towarzysząca jej książka, pod tym samym tytułem przedstawiają historie 22 kobiet, które stanęły w obliczu ogromnie trudnego wyboru i zaryzykowały swoje zdrowie lub życie aby urodzić dziecko. Wszystkie historie mają szczęśliwe zakończenie.

Otwarcia wystawy dokonali Rektor kościoła św. Stanisława BM ks. Prałat Paweł Ptasznik, Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej JE pan Piotr Nowina-Konopka – patron honorowy wystawy – oraz autorka Marta Dzbeńska-Karpińska. Ks. Ptasznik podkreślił, że prezentacja wystawy w Rzymie doskonale wpisała się w kontekst odbywającego się wówczas Synodu Biskupów o rodzinie. Z kolei pan ambasador Piotr Nowina-Konopka zwrócił uwagę na rolę ojców, którzy wspierali swoje żony i wraz z nimi podejmowali ogromnie trudne decyzje. Marta Dzbeńska-Karpińska przybliżyła zebranym kulisy pracy nad książką i wystawą oraz opowiedziała szczegółowo dwie z opisanych przez siebie historii.

Wśród zebranych gości był m.in. ks. Apb Mieczysław Mokrzycki, który zaprosił wystawę do Lwowa i opowiedział o podobnej historii, która wydarzyła się w jego diecezji. Z kolei Anna Beata Kielech z watykańskiej Fundacji Jana Pawła II podzieliła się opowieścią ze własnego życia. Jej matka nie zgodziła się na przerwanie ciąży i urodziła ją szczęśliwie mimo, że lekarze nie dawali kobiecie i jej nienarodzonemu dziecku szans na przeżycie.

Wystawa była prezentowana w Auli Jana Pawła II do 23 października towarzysząc licznym wydarzeniom, które odbywały się w tym miejscu.
Informacje o wystawie ukazały się m.in. w Niedzieli oraz Gościu Niedzielnym.

 http://www.niedziela.pl/artykul/121032/nd/Matki-mezne-czy-szalone
http://warszawa.gosc.pl/doc/2758977.Czytelnicy-dziekujemy

Książkę można wciąż kupić: https://sklep.centrumjp2.pl/pl/p/Matki-mezne-czy-szalone-Marta-Dzbenska-Karpinska/38

Opublikowano 04.11.2015

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Nasz Chór wrócił z pierwszą nagrodę w swojej z Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły? Na czym polega terapia leśna oraz kąpiel leśna? I co na temat zdrowotnych korzyści obcowania z lasem mówią nam badania?
Noc Muzeów w Centrum Myśli Jana Pawła przyciągnęło miłośników spokojnego i aktywnego wypoczynku. Dziękujemy, że byliście z nami!
„Europa – jedność czy rozpad?” – już 4 czerwca premiera magazynu „Myśl w Centrum”, a w nim m.in. rozmowa z prof. Chantal Delsol. Zapisz się, aby uzyskać dostęp w dniu premiery.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.