Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Wystawa „Jan Paweł II – człowiek z wolności” na Krakowskim Przedmieściu

Od 14 sierpnia 2018 r. na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie można obejrzeć plenerową wystawę „Jan Paweł II – człowiek z wolności”. Ekspozycję, w związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości, przygotowało Centrum Myśli Jana Pawła II, warszawska instytucja kultury. Wstęp na wystawę będzie bezpłatny.

Wystawa „Jan Paweł II – człowiek z wolności” opowiada o fenomenie polskiego papieża, który obejmując stery Kościoła, wpłynął na losy całego świata. W jego nauczaniu temat wolności pojawiał się nieustannie, zaś jego mocne apele o poszanowanie godności i praw człowieka, rozpoczęły proces przemian społecznych zakończony upadkiem komunizmu. Dla Jana Pawła II to był jednak dopiero początek „egzaminu z wolności”, przed którym staje współczesny Polak.

„Jan Paweł II – człowiek z wolności” przedstawia Karola Wojtyłę, który ze świadka historii odradzającej się ojczyzny, przemienił się w jej kreatora. Wystawa pokazuje tego, który upominał się o wolność wewnętrzną każdego człowieka. Jednocześnie ekspozycja dotyka problemu wolności, próbując odpowiedzieć na pytanie, co znaczy „być wolnym” według Jana Pawła II.

Wystawa jest naszą propozycją w ramach programu Warszawa – Stolica Wolności. Cel, jaki sobie postawiliśmy, to przypomnienie warszawiakom, Polakom i gościom z zagranicy fenomenu niepodległości i wolności Polski przez pryzmat nauczania Jana Pawła II. – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II. Wolność dla Jana Pawła II zawsze była związana z głębszym wymiarem, dlatego w tym szczególnym roku jubileuszowym zachęcamy do tego, by odkrywać, że prawdziwa wolność rodzi się w sercu człowieka. Ekspozycją zapraszamy do pogłębiania prawdziwej wolności wewnętrznej, która jest podstawą suwerenności politycznej i ekonomicznej.

Wystawa „Jan Paweł II – człowiek z wolności” jest zaprezentowana w formie nowoczesnego, specjalnie zaprojektowanego pawilonu wystawienniczego, w którego czterech salach, poprzez ikonografię, instalacje oraz multimedia, zostaną zaprezentowane dzieje Polski od momentu odzyskania niepodległości aż po czasy współczesne. Faktograficzną oś stanowią najważniejsze momenty dziejowe Polski XX w., takie jak: odzyskanie niepodległości, II wojna światowa, czasy komunizmu oraz jego upadek i odzyskanie pełnej suwerenności. Tak skonstruowaną ikonografię wypełniają treści osnute wokół czterech filarów merytorycznych: niepodległości, kultury, narodu oraz wolności. Przewodnikiem po tej historii oraz głównym narratorem jest Jan Paweł II.

Opowiadamy historię trudnych dziejów polskiego narodu, który dzięki dbałości o swoją kulturę i tożsamość zawsze dąży ku wolności. – mówi Łukasz Ofiara, koordynator projektu z ramienia Centrum Myśli Jana Pawła II. Uzupełnieniem wystawy jest ekspozycja pomiędzy arkadami Centralnej Biblioteki Rolniczej. Ukryte między grafikami cytaty Jana Pawła II będzie można dostrzec jedynie przez specjalną lunetę umieszczoną na dachu pawilonu wystawy. Łukasz Ofiara dodaje, że nie jest to jedyna dodatkowa zachęta. – Odwiedzający mogą zrobić sobie „selfie” z Janem Pawłem II, a tłem tej fotografii będzie Plac Zamkowy – miejsce, które stanowić może pamiątkową pocztówkę z pobytu na warszawskiej wystawie, zwłaszcza dla turystów z zagranicy.

Wystawa jest zlokalizowana w jednym z centralnych i najbardziej odwiedzanych punktów Warszawy – na Krakowskim Przedmieściu. Dzięki temu zostanie udostępniona szerokiemu gronu odwiedzających zarówno z Polski, jak i zagranicy. Wystawa jest dostępna zarówno w języku polskim, jak i angielskim, a samo zwiedzanie jest nieodpłatne. W interpretowaniu wystawy gościom pomaga pamiątkowy folder.
Od początku września wystawę będzie można obejrzeć także online, organizator zaplanował bowiem wirtualny spacer po wystawie.

Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, miejsce spotkań i dialogu, ośrodek, w którym w sposób bogaty, twórczy i różnorodny przybliżane jest nauczanie papieża Polaka. Centrum działa w obszarze kultury, nauki, edukacji i budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa. Jest operatorem Stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.

Organizator: Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy
Patroni medialni wystawy: TVP 1, Polskie Radio, KAI, Rzeczpospolita, Gość Niedzielny, Aleteia.org
Sponsorzy wspierający: Grupa LOTOS, ANWIL SA
Partner kampanii promocyjnej: Koleje Mazowieckie

Opublikowano 14.08.2018

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.