Wystawa „Jan Paweł II – człowiek z wolności”

Od 14 sierpnia 2018 r. na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie będzie można obejrzeć plenerową wystawę „Jan Paweł II – człowiek z wolności”. Ekspozycję, w związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości, przygotowuje Centrum Myśli Jana Pawła II, warszawska instytucja kultury. Wstęp na wystawę będzie bezpłatny.

Wystawa „Jan Paweł II – człowiek z wolności” opowiada o fenomenie polskiego papieża, który obejmując stery Kościoła, wpłynął na losy całego świata. W jego nauczaniu temat wolności pojawiał się nieustannie, zaś jego mocne apele o poszanowanie godności i praw człowieka, rozpoczęły proces przemian społecznych zakończony upadkiem komunizmu.  Dla Jana Pawła II to był jednak dopiero początek „egzaminu z wolności”, przed którym staje współczesny Polak.

„Jan Paweł II – człowiek z wolności” przedstawia Karola Wojtyłę, który ze świadka historii odradzającej się ojczyzny, przemienił się w jej kreatora. Wystawa pokazuje tego, który upominał się o wolność wewnętrzną każdego człowieka. Jednocześnie ekspozycja dotyka problemu wolności, próbując odpowiedzieć na pytanie, co znaczy „być wolnym” według Jana Pawła II.

Wystawa „Jan Paweł II – człowiek z wolności” będzie zaprezentowana w formie nowoczesnego, specjalnie zaprojektowanego pawilonu wystawienniczego, w którego czterech salach, poprzez ikonografię, instalacje oraz multimedia, zostaną zaprezentowane dzieje Polski od momentu odzyskania niepodległości aż po czasy współczesne. Faktograficzną osią instalacji będą stanowić najważniejsze momenty dziejowe Polski XX w. takie jak: odzyskanie niepodległości, II wojna światowa, czasy komunizmu oraz jego upadek  i odzyskanie pełnej suwerenności. Tak skonstruowaną ikonografię wypełnią treści osnute wokół czterech filarów merytorycznych:

  • niepodległości
  • kultury
  • narodu
  • wolności

Przewodnikiem po tej historii oraz głównym narratorem jest Jan Paweł II.

Wystawa stanie w jednym z centralnych i najbardziej odwiedzanych punktów Warszawy – na Krakowskim Przedmieściu. Dzięki temu zostanie udostępniona szerokiemu gronu odwiedzających zarówno z Polski, jak i zagranicy. Wystawa będzie dwujęzyczna (polsko-angielska), a samo zwiedzanie będzie nieodpłatne. W interpretowaniu wystawy gościom pomoże pamiątkowy folder. Po zakończeniu ekspozycji planowanym na 9 września, przygotowany zostanie wirtualny spacer po wystawie.

REGULAMIN WYSTAWY

________________

Organizator: Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy

Opublikowano 10.09.2018

ZOBACZ RÓWNIEŻ

W ramach „Weekendu Seniora z Kulturą” oraz projektu „Warszawa – miasto religii” zapraszamy 6 października na spacer „Grzybów i Muranów nie tylko żydowski”.
Październik z Centrum Myśli Jana Pawła II upłynie pod znakiem wielowyznaniowych spacerów, spotkań Pod Wspólnym Dachem, koncertu i debat.
Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu z cyklu „Słuchając drogi”. Gościem odcinka jest Alicja Borkowska z Fundacji Strefa Wolnosłowa.
Projekt „Pod Wspólnym Dachem” to seans filmowy, warsztaty międzykulturowe i wspólny stół w Górze Kalwarii i Podkowie Leśnej.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.