Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Wystawa fotograficzna Prowadzi nas szlakami prawdy

Wystawa „Karol Wojtyła 1952-1954. Prowadzi nas szlakami prawdy”, prezentująca unikatowe zdjęcia z lat 1952-1954, przedstawiające młodego księdza Karola Wojtyłę w otoczeniu przyjaciół, w czasie górskich wędrówek, wypraw narciarskich, rowerowych i kajakowych prezentowana była od 18 maja do 18 czerwca na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. Organizatorami wystawy byli Towarzystwo Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II, Anima Media oraz Centrum Myśli Jana Pawła II.

Ekspozycja została przygotowana w sposób nowoczesny, odpowiadający najnowszym tendencjom w sztuce wystawienniczej.
Zdjęciom towarzyszyły przedmioty z wędrówek i wypraw, tj. plecak, rower itp. Wraz ze zdjęciami oraz eksponatami ukazującymi klimat tamtych czasów, na wystawie dostępne były także materiały opisujące i komentujące wyprawy i wędrówki, a także wydarzenia historyczne. Wystawa prowadziła zwiedzających szlakami wędrówek księdza Karola Wojtyły z zaprzyjaźnionymi studentami.

Ekspozycja ułatwiała zrozumienie specyfiki tej właśnie grupy młodzieży, skupionej wokół Karola Wojtyły oraz ukazywała niełatwe czasy lat 50-tych i 60-tych, w których przyszło jej przeżywać swoją młodość. Odkrywała rolę, jaką odegrała młodzież w życiu młodego księdza, a równocześnie pokazała, kim on sam stał się dla młodych ludzi.

Jan Paweł II, będąc już papieżem, w taki sposób wyjaśniał potrzebę i wartość odpoczynku: Chodzi o to, by odpoczynek nie był odejściem w próżnię, aby nie był tylko pustką. Wtedy nie będzie naprawdę wypoczynkiem. Chodzi o to, ażeby był wypełniony spotkaniem. Mam na myśli – i owszem – spotkanie z przyrodą, z górami, morzem i lasem. Człowiek w umiejętnym obcowaniu z przyrodą odzyskuje spokój, ucisza się wewnętrznie.

Szczególne podziękowania składamy p. prezes Ewie Bednarkiewicz z Towarzystwa Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II
oraz ks. Pawłowi Dankowi z Anima Media

Opublikowano 11.02.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.