Dla wielu ludzi rewolucja seksualna stała się symbolem nowoczesności, wolności oraz wyzwolenia z przestarzałych, opresyjnych reguł, patriarchatu i ograniczenia praw jednostki. Z perspektywy ponad pięćdziesięciu lat dzielących nas od początku tego procesu, można zbadać realne skutki tych zmian. Ten temat podejmiemy razem z Instytutem Tertio Millennio już 12 listopada o godzinie o 18:00 w naszym Centrum. Zapraszamy na panel dyskusyjny „Wyzwolnie czy przekleństwo? Bilenas rewolucji seksualnej”.
Jedną z najbardziej niespodziewanych zmian jest pojawienie się dzielącej społeczeństwo polityki tożsamości. Jaki jest związek między pigułką antykoncepcyjną a aborcją na życzenie? Czemu portale randkowe utrudniają wchodzenie w stałe związki? Jak zmienił się poziom szczęścia kobiet na przestrzeni lat?
W rozmowie udział wezmą:
prof. Mary Eberstadt – pracownik naukowy w Faith & Reason Institute i autorka znanych książek o zmieniającym się społeczeństwie, tj.: „Adam i Ewa po pigułce. Paradoksy rewolucji seksualnej” czy „Pierwotne krzyki. Jak rewolucja seksualna stworzyła politykę tożsamości”. W swoich pracach zgłębia problem przemian społecznych – zmian kształtu rodziny, sekularyzacji czy radykalizacji nastrojów w życiu publicznym. Prof. Eberstadt w swoich badaniach czerpie z takich dziedzin jak antropologia, historia intelektualna, filozofia, kultura popularna, socjologia i teologia. W centrum jej różnorodnych zainteresowań znajdują się pytania dotyczące filozofii i kultury cywilizacji zachodniej oraz losów i aspiracji człowieka ponowoczesnego. Prof. Eberstadt jest także wykładowcą szkoły letniej Tertio Millennio Seminar on the Free Society, w której co roku uczestniczą studenci z Polski, Stanów Zjednoczonych i krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Maria Ciostek – literaturoznawca i pedagog. Doktor nauk humanistycznych, absolwentka Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego i Etudes slaves Sorbony. Naukowo zajmuje się historią literatury XIX w., jej związkami polsko-francuskimi i translatoryką. Redaktor w podcaście Instytutu Tertio Millennio „Światła miasta”, w którym z zaproszonymi gośćmi analizuje współczesne zmiany społeczne i ich konsekwencje.
dr Maria Ciostek – literaturoznawca i pedagog. Doktor nauk humanistycznych, absolwentka Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego i Etudes slaves Sorbony. Naukowo zajmuje się historią literatury XIX w., jej związkami polsko-francuskimi i translatoryką. Redaktor w podcaście Instytutu Tertio Millennio „Światła miasta”, w którym z zaproszonymi gośćmi analizuje współczesne zmiany społeczne i ich konsekwencje.
Na spotkanie obowiązują zapisy przez formularz!
Centrum Myśli Jana Pawła II jest partnerem wydarzenia.