Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Wystawa o Janie Pawle II i bł. Władysławie Bukowińskim w Kazachstanie

9 listopada 2018 o 17:30 w Domu Przyjaźni w Astanie (Kazachstan) odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy „Św. Jan Paweł II i bł. Władysław Bukowiński – Polscy Orędownicy Wolności”. W wydarzeniu udział wezmą m.in. Selim Chazbijewicz, Ambasador RP w Kazachstanie, Magdalena Okaj, dyrektor Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” oraz arcybiskup Tomasz Peta.

Goście wydarzenia wysłuchają wykładu dr Dominiki Żukowskiej-Gardzińskiej, ekspertki Centrum Myśli Jana Pawła II. Tematem wystąpienia będzie wizyta Jana Pawła II w Kazachstanie.

Pielgrzymka do Astany – choć jak wiemy nie decyzją papieża – ograniczona została do jednego miasta. Mimo to miała olbrzymie znaczenie, nie tylko religijne, ale także polityczne i społeczne. Rzadko zdarzało się podczas papieskich pielgrzymek, aby prezydent kraju, gdzie ponad 70% mieszkańców jest wyznawcami islamu, a jedynie 2,4% to katolicy, towarzyszył przez kilka dni Ojcu Świętemu. Warto też dodać, że prezydent sam nie deklarował się tez jako osoba wierząca. Komentatorzy tej wizyty wielokrotnie podkreślali, że gospodarze miejsca, w tym sam prezydent, przekraczali dyplomatyczny porządek, aby wyrazić swoją życzliwość i serdeczność wobec następcy św. Piotra. Zwracano także uwagę, że papież nie odwołał swojej wizyty, chociaż nastąpiła prawie bezpośrednio po zamachu 11 września 2001 roku. Wiemy jednocześnie, że wiele osób z otoczenia papieża odradzało mu w tych okolicznościach zagraniczną podróż.

Wystawa wpisuje się w upamiętnienie przez Polonię w Kazachstanie dwóch doniosłych wydarzeń: 40 rocznicy wyboru kard. Wojtyły na papieża oraz 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.  Jej organizatorem jest Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Centrum Myśli Jana Pawła II jest patronem merytorycznym projektu.

FOLDER WYSTAWY (POBIERZ)

 

 

 

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.