9 listopada 2018 o 17:30 w Domu Przyjaźni w Astanie (Kazachstan) odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy „Św. Jan Paweł II i bł. Władysław Bukowiński – Polscy Orędownicy Wolności”. W wydarzeniu udział wezmą m.in. Selim Chazbijewicz, Ambasador RP w Kazachstanie, Magdalena Okaj, dyrektor Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” oraz arcybiskup Tomasz Peta.
Goście wydarzenia wysłuchają wykładu dr Dominiki Żukowskiej-Gardzińskiej, ekspertki Centrum Myśli Jana Pawła II. Tematem wystąpienia będzie wizyta Jana Pawła II w Kazachstanie.
Pielgrzymka do Astany – choć jak wiemy nie decyzją papieża – ograniczona została do jednego miasta. Mimo to miała olbrzymie znaczenie, nie tylko religijne, ale także polityczne i społeczne. Rzadko zdarzało się podczas papieskich pielgrzymek, aby prezydent kraju, gdzie ponad 70% mieszkańców jest wyznawcami islamu, a jedynie 2,4% to katolicy, towarzyszył przez kilka dni Ojcu Świętemu. Warto też dodać, że prezydent sam nie deklarował się tez jako osoba wierząca. Komentatorzy tej wizyty wielokrotnie podkreślali, że gospodarze miejsca, w tym sam prezydent, przekraczali dyplomatyczny porządek, aby wyrazić swoją życzliwość i serdeczność wobec następcy św. Piotra. Zwracano także uwagę, że papież nie odwołał swojej wizyty, chociaż nastąpiła prawie bezpośrednio po zamachu 11 września 2001 roku. Wiemy jednocześnie, że wiele osób z otoczenia papieża odradzało mu w tych okolicznościach zagraniczną podróż.
Wystawa wpisuje się w upamiętnienie przez Polonię w Kazachstanie dwóch doniosłych wydarzeń: 40 rocznicy wyboru kard. Wojtyły na papieża oraz 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Jej organizatorem jest Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Centrum Myśli Jana Pawła II jest patronem merytorycznym projektu.