Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Wielowyznaniowe dzieje Warszawy zapisane na cmentarzach

Warszawa - miasto wielu religii

Spacer z przewodnikiem

|

Jerzy S. Majewski

Poznawaj z nami Warszawę wieloreligijną! Wybierz się z na spacer po miejscach ważnych dla największych religii, które od wieków są obecne w naszym mieście. Trasy spacerowe opracował dla nas znakomity varsavianista Jerzy S. Majewski, który część z proponowanych przez nas wycieczek poprowadzi osobiście. Podczas spacerów opowiemy o najważniejszych miejscach (obiektach architektonicznych, w tym sakralnych, miejscach kultu religijnego i życia społeczno-kulturalnego), zarówno tych wciąż istniejących na mapie miasta, jak i takich, których już nie odnajdziemy w jego topografii.

Nie ma dawnej Warszawy, lecz przetrwały jej dawne cmentarze tworzące ogromny kompleks na Powązkach. Dwie wielkie nekropolie: katolickie Stare Powązki i Cmentarz Żydowski. Dwa mniejsze cmentarze Ewangelicko-Augsburski i Reformowany i dwa zupełne mikrusy czyli cmentarze muzułmańskie: Kaukaski oraz Tatarski. Tu znajdziemy grobowce i pomniki wielu pokoleń mieszkańców Warszawy. Najstarsze jeszcze z końca XVIII wieku. Członkowie różnych wspólnot i wyznań: katolicy, protestanci, prawosławni (chowani niegdyś na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim) żydzi i wyznawcy Mahometa. Burżua, arystokraci, mieszczanie, artyści, naukowcy, literaci, politycy i zwykli ludzie. Zapraszamy na spacer po cmentarzach powązkowskich. Opowieść o nich to historia miasta i Polski ostatnich dwóch stuleci.

Początek trasy przed kościołem św. Karola Boromeusza przy ul. Powązkowskiej.  

Terminy i prowadzący:

  • 8 września o godz. 11:00 – Jerzy S. Majewski
  • 13 października o godz. 11:00 – Jerzy S. Majewski

Zapisy: Na spacery obowiązują zapisy.

Szacunkowy czas trwania spaceru: 3-4,5 godziny.

Zapraszamy!

WEŹ UDZIAŁ RÓWNIEŻ W INNYCH SPACERACH:

Partner:

Patroni medialni:

     miesięcznik w drodze logotyp  

         Życie śródmieścia logo

 

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”

 

 

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.