Wielokulturowe centrum Pragi

Warszawa - miasto wielu religii

Spacer z przewodnikiem

|

Jerzy S. Majewski / Adrian Sobieszczański

Poznawaj z nami Warszawę wieloreligijną! Wybierz się z na spacer po miejscach ważnych dla największych religii, które od wieków są obecne w naszym mieście. Trasy spacerowe opracował dla nas znakomity varsavianista Jerzy S. Majewski, który część z proponowanych przez nas wycieczek poprowadzi osobiście. Podczas spacerów opowiemy o najważniejszych miejscach (obiektach architektonicznych, w tym sakralnych, miejscach kultu religijnego i życia społeczno-kulturalnego), zarówno tych wciąż istniejących na mapie miasta, jak i takich, których już nie odnajdziemy w jego topografii.

W panoramie Starej Pragi wciąż dominują neogotyckie wieże kościoła św. Floriana, czyli dzisiejszej katedry warszawsko-praskiej i prawosławnej cerkwi św. Marii Magdaleny. Ale w przestrzeni centrum dzielnicy łatwo też wypatrzeć zabytki kultury żydowskiej, choć z najcenniejszego z nich, okrągłej synagogi przy Jagiellońskiej pozostała jedynie niewielka górka. Za to powoli zaciera się pamięć po wietnamskiej świątyni buddyjskiej, która jeszcze kilkanaście lat temu krótko funkcjonowała w rejonie Portu Praskiego. Prowizoryczna znikła przed 2012 r. wraz z targowiskiem wokół Stadionu Dziesięciolecia. Nie wiadomo, czy nie zniknie też jedna z najmniej znanych katolickich neogotyckich świątyń Warszawy: dawna kaplica szpitala kolejowego przy Brzeskiej. W każdym razie na jej ratunek ruszyli ostatnio społecznicy.

Początek trasy przed cerkwią św. Marii Magdaleny.

Terminy i prowadzący:

  • 15 września o godz. 11:00 – Adrian Sobieszczański
  • 29 września o godz. 11:00 – Jerzy S. Majewski
  • 26 października o godz. 11:00 – Adrian Sobieszczański

Zapisy: Na spacery obowiązują zapisy.

Szacunkowy czas trwania spaceru: 3-4,5 godziny.

Zapraszamy!

WEŹ UDZIAŁ RÓWNIEŻ W INNYCH SPACERACH:

Partner:

Patroni medialni:

     miesięcznik w drodze logotyp  

         Życie śródmieścia logo
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”

 

 

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.