Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Sesja panelowa z Ronaldem C. Arnettem

Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza na sesję panelową pt. Dialogic Responses to Problems of Late Modernity – An Interdisciplinary Perspective, która odbędzie się 16 lipca 2018 r. od godziny 12.00 w siedzibie Centrum przy ul. Foksal 11 w Warszawie.

Gościem specjalnym sesji będzie prof. Ronald C. Arnett z Wydziału Studiów Retorycznych i Etyki Komunikacji na Duquesne University (USA). Sesja prowadzona będzie w języku angielskim.

Przełom XX i XXI wieku, mimo że przyniósł niespotykany rozwój techniczny i materialny, a przez to możliwości rozwoju, poszerzenia wiedzy i polepszenia życia szerokich mas, naznaczony jest zwiększoną rywalizacją społeczną, alienacją, zanikaniem wspólnot. W wymiarze jednostkowym coraz częściej zmagamy się z bezradnością, poczuciem braku sensu i przynależności oraz relatywizmem moralnym. Jest oczywiste, że tym problemom nie mogą zaradzić proponowane przez późną nowoczesność perspektywy rozrywki, bogactwa i sukcesu.

Zagadnienia omawiane w trakcie sesji wpisują się w treści podejmowane przez Jana Pawła II. Kryzys cywilizacji, wezwanie do współtworzenia nowego humanizmu, świadome uczestnictwo w życiu społecznym opartym na silnych relacjach rodzinnych to tylko niektóre z wielkich tematów obecnych w nauczaniu papieża.

Sesja panelowa ma być próbą konfrontacji z rzeczywistością zastaną i z tą wskazywaną przez Jana Pawła II. Będziemy poszukiwać rozwiązań, które pomogą naukom humanistycznym i społecznym przezwyciężyć doświadczany przez nowoczesne społeczeństwa kryzys komunikacji.

 

Zapraszamy lingwistów, socjologów, filozofów, politologów, prawoznawców, antropologów, psychologów i innych naukowców do udziału w interdyscyplinarnej debacie (w formie 20-minutowych prezentacji).

Zgłoszenia wystąpień prosimy kierować na mail sciecko@centrumjp2.pl do dnia 12 lipca 2018 roku

PROGRAM

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.