15 maja 2018 r. w Centrum Myśli Jana Pawła II odbyło się seminarium pt. „Geniusz kobiety. Wielkie liderki Kościoła i Świata”, w ramach którego prelegenci zastanawiali się, w jaki sposób opisywany przez Jana Pawła II „Geniusz Kobiety” realizował się w życiu i działalności wielkich kobiecych postaci ostatnich stuleci.
Referaty, podczas moderowanego przez dra Jonathana Price’a spotkania, wygłosili dr Matyas Szalay – św. Edyta Stein OCD, dr Emilia Żochowska – św. Brygida Szwedzka O.SS.S, dr Sylwia Zydek – św. Urszula Ledóchowska USJK i s. Gabriela Szlubowska – sł. Boża Elżbieta Róża Czacka FSK.
Edyta Stein, w kontekście rozważań nad feminizmem, broni istoty i godności kobiety, pokazując, jak dźwiga ona wartości, które są dla człowieczeństwa fundamentalne, a są związane z miłością, w szczególności z miłością macierzyńską.
Z kolei żyjąca w XIV w. św. Brygida Szwedzka, zanim oddała się na służbę Bożą, była oddaną żoną i matką 4 synów i 4 córek. Jako zakonnica, Brygida daje się poznać jako kobieta czynu. Według Jana Pawła II przykład tej świętej może być dla współczesnych kobiet zachętą do uczestniczenia w budowie społeczeństwa, które będzie szanowało ich godność i które będzie potrafiło uznać mężczyznę i kobietę za równoprawnych uczestników planu Bożego w stosunku do ludzkości.
Nauczycielka i wychowawczyni, poliglotka, a zarazem zakonnica i święta, którą powinno się określać jako jedną z „matek niepodległości” – św. Urszula Ledóchowska, realizowała się przede wszystkim w dziedzinie wychowania i nauczania dzieci i młodzieży oraz służąc potrzebującym i pokrzywdzonym.
Elżbieta Róża Czacka, mająca od dzieciństwa problemy ze wzrokiem, całkowicie go traci w wieku 22 lat. W 1911 r. zakłada Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi. Laski kierowane przez Matkę Czacką stają się nowoczesną placówką dającą niewidomym wychowankom wykształcenie podstawowe i zawodowe, pozwalające na samodzielne i niezależne finansowo życie, przywracające im ludzką godność.
Każda z tych Świętych, mimo że żyła w różnej epoce i mierzyła się z różnymi problemami, może być postrzegana jako osoba w której działał geniusz kobiety, o którym pisał Jan Paweł II – kobiet przywódców dla epoki, w których żyły. Zespół Centrum Myśli Jana Pawła II będzie kontynuował badania nad tym tematem.