Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

MARIUPOL. STO NOCY

III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem

Film | Pod Wspólnym Niebem

|

reż. Sofiia Melnyk, Ukraina 2023

Zapraszamy na pierwszy wieczór filmowy w ramach III Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem. To nie tylko prezentacja kina z różnych stron świata, ale przede wszystkim okazja do spotkania i dialogu. Zapraszamy do wspólnego odkrywania kina, które łączy i tworzenia przestrzeni bezpiecznego, twórczego dialogu międzykulturowego!

„Mariupol. Sto nocy” to spotkanie z kulturą i współczesnym kinem ukraińskim. To niejedyny film podczas tego wieczoru. O godzinie 20:15 na naszym dziedzińcu wyświetlimy film „Kochasz mnie?”, reż. Tonya Noyabrova. Wieczór filmowy rozpocznie rozmowa Mateusza Tomy z Łukaszem Adamskim, ekspertem ds. Europy Wschodniej, publicystą.

Plan wieczoru:

20:00 | Wprowadzenie – rozmowa z dr. Łukaszem Adamskim
20:30 | „Mariupol. Sto nocy”, reż. Sofiia Melnyk, Ukraina 2023
20:45 | „Kochasz mnie?”, reż. Tonya Noyabrova, Ukraina, Szwecja 2023


Czas trwania: 8’
Rodzaj: film animowany
Kraj: Ukraina
Język: ukraiński
Napisy: polskie

Reżyseria: Sofiia Melnyk
Scenariusz: Sofiia Melnyk
Zdjęcia: Sofiia Melnyk
Montaż: Sofiia Melnyk
Muzyka: Volodymyr Rudenko


Poruszający obraz rosyjskiej agresji na Ukrainę, ukazany oczami małej, czteroletniej bohaterki. Świat, który ją otacza, jawi się jako przerażający i przesiąknięty czerwienią: od krwi rannych, przez niebo rozświetlane wybuchami, aż po miasto trawione przez płomienie. Dziewczynka desperacko poszukuje schronienia, a ujęcia jej butów stają się wizualnym motywem przewodnim, podkreślającym dramatyzm sytuacji. Narrację stanowi buntownicza i pełna gniewu piosenka, której ekspresyjny wokal w połączeniu z obrazem tworzy niezwykle sugestywny i poruszający przekaz. Twórcy wykorzystali również autentyczne fotografie zniszczonych budynków Mariupola oraz rysunki wojny wykonane przez dziewięcioletniego chłopca. Animacja dedykowana dzieciom cierpiącym i zabitym podczas wojny w Ukrainie.

Festiwale i nagrody:

  • Ukraina! FF Warszawa (2023) – wyróżnienie dla filmu krótkometrażowego
  • Krakowski Festiwal Filmowy (2023) – Srebrny Smok dla reżyserki najlepszego filmu animowanego

ZOBACZ CAŁY PROGRAM:

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.