Pod Wspólnym Dachem

Spotkania międzykulturowe w Coniewie

Spotkanie międzykulturowe

|

Coniewo

Mieszkamy obok siebie, ale czy dobrze się znamy? W czym jesteśmy do siebie podobni? Jakie historie przywieźli w swoich bagażach nasi sąsiedzi? Zapraszamy mieszkańców Góry Kalwaria na międzykulturowe spotkania. Wstęp jest wolny.

„Pod wspólnym dachem” to cykl wydarzeń skierowanych do rodzimych mieszkańców gmin Góra Kalwaria i Podkowa Leśna oraz osób przebywających w ośrodkach recepcyjnych w Dębaku i Lininie. Peryferyjne położenie tych miejsc i ograniczona mobilność ich mieszkańców nie daje na co dzień możliwości bezpośredniego kontaktu. Celem projektu jest wspieranie otwartości, tolerancji, poczucia bezpieczeństwa i znoszenie negatywnych stereotypów. Każde spotkanie składa się z trzech modułów: seansu filmowego, edukacyjnych warsztatów międzykulturowych przeznaczonych dla dzieci i młodzieży oraz Wspólnego Stołu – integracyjnego posiłku dla wszystkich uczestników. Jak podkreśla organizator, poprzez aktywność kulturalną, sportową czy kulinarną można odnaleźć wspólny język, otwierać się na odmienność, a przede wszystkim odkrywać to, co nas łączy.

PROGRAM:

11 października (piątek) godz. 14:30-19:30| Czterdziesty Piąty Kilometr

  1. PROJEKCJA FILMU „SUPA MODO” (lektor PL) – reż. Likarion Wainaina, Niemcy 2018 / 74’ (pokaz rodzinny)
  2. WARSZTATY MIĘDZYKULTUROWE:

    zastanowimy się, jak przygotowanie, wiedza, odwaga i współpraca pomaga w każdej podróży i wędrówce oraz jak nadzieja pomaga osiągać swoje cele, a kiedy jest niewystarczająca;
    porozmawiamy o tym, co w życiu zależy od nas, a co jest zrządzeniem losu oraz z jakimi historiami, które nawet nie przychodzą nam do głowy mierzą się osoby żyjące obok nas;
    dowiemy się, jak działają stereotypy i dlaczego nie potrafimy bez nich żyć, a także jaki paszport ma największą moc;
    zauważymy, że w postrzeganiu ludzi wokół siebie przyjmujemy różne perspektywy i zakładamy różne soczewki;
    zagramy w zośkę, czyli grę zręcznościową polegającą na podbijaniu nogami lotki – zośki ręcznie wykonali dla nas członkowie klubu Włóczkersi.
  3. WSPÓLNY STÓŁ – poczęstunek, podczas którego spróbujemy potraw pochodzących z krajów kolegów i koleżanek z zagranicy

Wstęp wolny!


W ramach projektu odbędą się również spotkania w szkołach. 26 września wydarzenie zostanie zorganizowane w Szkole Podstawowej w Czachówku, 2 października w Szkole Podstawowej w Coniewie, 15 października w Szkole Podstawowej w Cendrowicach. Są to spotkania zamknięte dla tamtejszych uczniów. Z kolei 5 października każdy może wziąć udział w pokazie filmowym, warsztatach i wspólnym stole na Zamku w Czersku, a 11 października w kawiarni Czterdziesty Piąty Kilometr w Coniewie.

Wyświetlone zostaną filmy takie jak „SUPA MODO”, „NIC BEZ NAS”, „BINTI” i „MECZ O WSZYSTKO”. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się między innymi jak szybko spakować plecak, dlaczego poddajemy się stereotypom, nauczą się zaskakującego tańca i zagrają w zośkę. Zwieńczeniem każdego wydarzenia będzie wspólny stół, czyli poczęstunek, podczas którego będzie można spróbować potraw pochodzących z krajów kolegów i koleżanek z zagranicy.

Partnerzy:

 

Grantodawcy:

 

 

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.