JEDEN CZŁOWIEK, WIELE WYMIARÓW – NOC MUZEÓW W CENTRUM MYŚLI JANA PAWŁA II
Warszawskie kamienice i ich dziedzińce przez lata były tętniącym życiem miejscem spontanicznego spotkania różnych kultur, grup społecznych i stylów życia. Mimo wielu odmienności, ta sąsiedzka bliskość, skłaniając do częstych kontaktów, dawała mieszkańcom okazję do poznania siebie nawzajem i z biegiem czasu wytwarzała poczucie codziennej wspólnoty i przynależności.
Naszą kamienicę przy Foksal 11 ożywi o godzinie 19:00 obraz, muzyka i słowa! Zabierzemy Was w podróż, pokazującą, że wciąż możliwa jest wspólnotowa perspektywa. Drogowskazami w tej wielowątkowej wyprawie będą różnorodność, dialog, szacunek i wrażliwa ciekawość drugiego człowieka. Bo za fasadą kamienicy zawsze stoją konkretne osoby.
PROGRAM NOCY MUZEÓW
ŻYWA BIBLIOTEKA
➠19.00 – 21.30
➠22.00 – 23.00
Tu książkami są̨ prawdziwi ludzie, autentycznie reprezentujący mniejszości i grupy społeczne, które nie są̨ w pełni akceptowane. Czytelnik/Czytelniczka wypożyczając Żywą Książkę wsłuchuje się w prawdziwe osobiste historie, których na co dzień nie ma szans usłyszeć, a które mają niesamowitą moc zmiany myślenia, obalania stereotypów i poruszania do głębi. To okazja, by porozmawiać m.in. z mężczyzną z niepełnosprawnością, samodzielną mamą, muzułmanką, osobą w cyklu przemocowym i innymi książkami-postaciami. Zapraszamy na nasz dziedziniec do rozmowy, poznania historii bohaterów, a tym samym zmierzenia się z własnymi poglądami czy też stereotypami.
Pełna lista Żywych Książek, które będziecie mogli „przeczytać” tego wyjątkowego wieczoru:
- Uchodźca polityczny z Białorusi
- Feministka
- Mężczyzna z niepełnosprawnością
- Ojciec geja
- Osoba niskorosła
- Osoba transpłciowa
- Osoba w cyklu przemocowym
- Samodzielna mama
- Pastor
KONCERT BALKONOWY NA TRĄBKĘ I DUDUK – duet O. Dokalski / S. Matys
➠20.00 – 20.15
➠21.00 – 21.15
➠22.00 – 22.15
Z balkonu naszej kamienicy zabrzmi trąbką i duduk! Muzycy Dokalski i Matys zagrają utwory skomponowane przez dwóch wielkich kompozytorów ormiańskich Sayat-Novy i Komitasa. „Eshkhemed” to kompozycja Komitasa będąca jednym z najsłynniejszych utwórów XVIII w. wykonywanym przez wirtuozów takich jak Dabaghyan czy Gasparian. Kompozytor w ramach swojej działalności artystycznej zbierał a następnie przekładał najęzyk nutowy ormiańskie folkowe pieśni. „Dle Yaman” jest utworem wywodzącym się z tradycji folkowej i obecnie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów ormiańskich. „Chinar es” to drobny utwór folkowy, który doczekał się wielu zróżnicowanych aranżacji, w tym wykonywany był na wiolonczeli przez Maisky’ego.
Wykonawcy:
Olgierd Dokalski -trębacz, kompozytor zainteresowany szeroko pojętą kulturą ludową, reżyser i scenarzysta. Absolwent kursów Script i Studio Prób Szkoły Wajdy. Z wykształcenia cybernetyk, niedoszły antropolog kultury. Założyciel i lider zespołów Daktari i nor cold, obecnie prowadzi formację kIRk. Autor solowej płyty „Mirza Tarak”, na której to w formule koncept albumu daje upust swoim tatarskim kulturoznawczo-genealogicznym zainteresowaniom. Finalista konkursu Script Pro oraz autor wyróżnienia w konkursie Script Wars za scenariusz 'Donmeh’.
Stanisław Matys – muzyk i filozof. Swoje inspiracje czerpie, przede wszystkim, z muzyki klasycznej i folkowej. Pierwszym instrumentem, na którym grał był fortepian. Obecnie gra na duduku – ormiańskim instrumencie
dętym. W roku 2019r. wyjechał do Erywania, by uczyć się od Nareka Mnatsakanyana (siostrzeńca
maestro Dabaghyana) profesjonalnej gry na tym instrumencie. Gra i koncertuje przede wszystkim jako członek formacji kIRk, znanej z takich wydawnictw jak “Ich Dzikie Serca” czy “Msza Święta w Brąswałdzie”. Wspólnie z Olgierdem Dokalskim i Pawłem Bartnikiem koncertował w takich miejscach jak Sala Orkiestry Kameralnej Miasta
Tychy (w ramach AUKSO – Next Wave), Fala Occult Dźwięku, czy Kolonia Artystów. Stanisław Matys gra także w duecie z Dokalskim. W 2021 r. wspólnie pracowali w ramach warsztatów prowadzonych przez legendarnego Famoudou Don Moye, by w konsekwencji zagrać koncert, dzieląc scenę m.in. z gwiazdami jazzowej światowej sceny Salihem Sadikovićem i Luisem Bonillą, na Groznjan Jazz Evenings w Chorwacji
WIELKOFORMATOWA INSTALACJA WIZUALNA – projekt M.Libla i Z.Kusch
➠20.00 – 23.00
Zapraszamy do zobaczenia wielkoformatowej instalacji graficznej na dziedzińcu Kamienicy Artystycznej. Tej nocy dziedziniec zostanie, jednorazowo, rozświetlony pracą Mariusza Libla oraz Zofii Kusch. Instalacja nawiązuje do naszego hasła Nocy Muzeów – Jeden człowiek, wiele wymiarów.
Mariusz Libel od wielu lat działa na polu sztuki w przestrzeni publicznej. W latach 1998-2011 wraz z Krzysztofem Sidorkiem tworzył grupę artystyczną Twożywo. Wspólnie wzięli udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Od 2011 roku realizuje projekty indywidualne, takie jak murale, ilustracje, szablony, projekty internetowe, wydawnicze, plakaty.
KONCERT CHÓRU CENTRUM MYŚLI JANA PAWŁA II
➠21.30 – 21.55
Podczas koncertu na naszym dziedzińcu zabrzmią utwory J. Krutula “Cztery pieśni kurpiowskie”, “Sobótecka opolska”, M.Gałęskiego “Uwoz mamo roz” i N.Blachy “Modlitwa o pokój” w jęz. polskim i ukraińskim.
Dyrygent – Jan Krutul
Fortepian – Karolina Silkina
INSTALACJA AUDIO – „WSŁUCHAJ SIĘ W MYŚL”
➠19.00 – 23.00
Przez cały czas zapraszamy Was również do naszej siedziby! Na pierwszym piętrze będzie można wysłuchać nauczania Jana Pawła II w kontekście wielokulturowości, dialogu, solidarności i szacunku wobec innego.
FRAGMENTY KONCERTÓW Z FESTIWALI NOWE EPIFANIE I MUZYKA WIARY MUZYKA POKOJU
➠20.20 – 20.55
➠21.20 – 21.55
➠22.20 – 22.55
W Sali Kominkowej będzie również możliwość wysłuchania najciekawszych fragmentów koncertów z ostatnich Festiwali Nowe Epifanie i Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju.
__________
PARTNERZY: Fundacja RUBIN, Żywa Biblioteka w Warszawie, Epson, m.st. Warszawa