Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

NOC MUZEÓW 2019

Zapraszamy na Noc Muzeów pod hasłem Nie śpimy – myślimy:

  • 19.00-20.15 film „Ziemia bezdomnych” w reżyserii Marcina Janos Krawczyka.
    Po filmie porozmawiamy z reżyserem, który wraz z Fundacją Palecznego kontynuuje współpracę z bohaterami filmu – warszawskimi bezdomnymi.
  • 20.30-22.00 wykład z elementami warsztatów Porozumienie bez przemocy.Porozumienie bez Przemocy (Nonviolent Communication) to stworzony przez Marshalla Rosenberga model komunikacji, którego głównymi wartościami są empatia i szczerość. NVC podkreśla wspólne dla wszystkich ludzi potrzeby, uczy jak używać języka w taki sposób, aby podczas wymiany odnajdywać dobrą wolę, a pomijać to, co prowadzi do utraty pewności siebie i poczucia własnej wartości. Jednym z głównych założeń NVC jest przesłanka, że najlepszą motywacją do działania jest chęć wzbogacania życia, a nie strach, wstyd czy poczucie winy. Działania, których motorem jest chęć uniknięcia „kary”, wychodzące ze strachu, wstydu czy poczucia winy, przynoszą najczęściej skutki, które oddzielają nas od naszych wartości i satysfakcji, i których prędzej czy później żałujemy.
    Spotkanie będzie miało formę wykładu z elementami warsztatu. Uczestnicy będą mieli okazję ćwiczyć na własnych przykładach i zadawać pytania.Zapisy: mnowak@centrumjp2.pl
  • 22.00-23.00 film „Janka” w reżyserii Adeli Kaczmarek.
    Intymny portret Janiny Ochojskiej – założycielki Polskiej Akcji Humanitarnej, ukazujący jej nieznane oblicze.

Przez cały wieczór:

  • wystawa „Niepodobieństwo” Tomasza Biłki OP – malarza, grafika, poety, doktoranta na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, a także opiekuna Wspólnoty Twórców Chrześcijańskich VERA ICON oraz łódzkiej galerii ZIELONEJ, gdzie realizuje swój kuratorski projekt pt. „Wiara widząca”.
    https://www.instagram.com/tomaszbilkaop/
  • instalacja poetycka Profile de/re/konstrukcja. Zostaw słowo.
    Co pisał Wojtyła? Kiedy pisał? O czym pisał? Dla kogo to jest jeszcze ważne? Przeczytajmy, wers po wersie, razem. Słowo powtarza się, przechodzi w kolejne. Dostajesz mikrofon, dostajesz tekst. Karaoke? Zbadajmy formę. Współtwórzmy dźwięki. Czytanie, nagrywanie, miksowanie, odtwarzanie, zapętlanie, słowa. Wypełnianie formy. Głosy. Uczestnictwo, współtworzenie, gra.
    Wykonanie: Przez cały wieczór w przestrzeni Centrum słychać fragmenty poematu Karola Wojtyły „Profile Cyrenejczyka”. Kolejni goście są zapraszani do tego, żeby przeczytać głośno jeden lub kilka wersów, po czym nagrane przez nich fragmenty stają się częścią układanki, kompletują wykonanie całego poematu. Pod koniec Nocy z głośników usłyszymy tekst w całości, przeczytany przez różnych ludzi, wieloma głosami, zmontowany w jedną opowieść. Nagrania będą nieoczyszczone, autentyczne, bez obróbki, bez filtrów. Koncepcja ta koresponduje z założeniem utworu Wojtyły, który przygląda się w nim postaciom/postawom/osobowościom różnych, przypadkowych ludzi/przechodniów.
    Prezentacja nagrania – korytarz / klatka schodowa. Studio nagrań – pokój 2
  • Centrum Myśli Jana Pawła II „od kuchni„, czyli konkursy z nagrodami, kącik dla najmłodszych.
  • Kapsuła czasu – Usiądź i posłuchaj wspomnień świadków I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski oraz fragmentów homilii z 1979 roku.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
…………………………………………………………………………………………………………….

W tym roku przypomnimy gościom Centrum o pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski, która miała miejsce czterdzieści lat temu, 2 czerwca 1979 roku. Chcemy podjąć kilka istotnych wątków, które Jan Paweł II poruszał podczas swojej podróży i zaprosić do wspólnych poszukiwań odpowiedzi na pytanie o to, czym jest odpowiedzialność za dobro wspólne. Więź i relacja są najskuteczniejszym remedium na lęk i samotność, które zamykają nas w egoizmie i nie pozwalają na podjęcie odpowiedzialności za dobro wspólne. Stąd pomysł na tegoroczny repertuar: filmy nagrodzone podczas ostatnich edycji Festiwalu Kino z Duszą, warsztaty z porozumienia bez przemocy, wystawa o. Tomasza Biłki, czy poetycka instalacja.