Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Nie taki gro(ź)ny

Historia i teraźniejszość Czeczenii

Debata

|

Wojciech Górecki – Ośrodek Studiów Wschodnich, Marina Hulia – Inicjatywa „Dzieci z Dworca Brześć”

Gdy 1 listopada 1991r. Dżochar Dudajew proklamował niepodległość Czeczeńskiej Republiki Iczkerii, nie przypuszczał z pewnością, że w ciągu 10 lat ta kaukaska kraina zmieni się w pole bitwy, a ulicami największego miasta – Groznego, płynąć będzie krew poległych i łzy opłakujących ich matek czy żon.

Podczas dwóch wojen czeczeńskich życie straciło ponad 150 tys. osób, a jeszcze więcej musiało uciekać poza granice Federacji Rosyjskiej. Dzisiejszy Grozny niczym nie przypomina już dawnej stolicy Republiki. Jak to się stało, że w ciągu kilkunastu lat Czeczenia z separatystycznej, islamskiej republiki stała się kompanem polityki prowadzonej przez Władimira Putina?

Na wędrówkę po historii i teraźniejszości Czeczenii oraz na próbę znalezienia odpowiedzi na powyższe pytania zapraszamy Was na debatę 11 września 2023 (poniedziałek), o godz. 17:00, do siedziby Centrum Myśli im. Jana Pawła II, ul. Foksal 11 (1. Piętro).

W debacie wezmą udział:

  • Wojciech Górecki – Ośrodek Studiów Wschodnich
  • Marina Hulia – Inicjatywa „Dzieci z Dworca Brześć”

Wstęp wolny.

* Wydarzenie realizowane przez stypendystów Stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II w ramach „Zrealizuj projekt”.

Projekt jest współfinansowany ze środków Fundacji BGK im. J. K. Steczkowskiego.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.