Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Kompleta – STEFAN WESOŁOWSKI

Nowatorskie dzieło oparte na tekście starej modlitwy brewiarzowej, stworzone przez wybitnego kompozytora i skrzypka Stefana Wesołowskiego. To artysta wszechstronny, piszący muzykę teatralną i filmową, nagrywający albumy chętnie wydawane przez amerykańskie i europejskie wytwórnie. Ostatnio znalazł się w prestiżowym gronie nominowanych do Paszportu Polityki.

„Kompleta”, to utwór na dwa głosy, kwartet smyczkowy i delikatną elektronikę, który powstał na zamówienie oo. Dominikanów z Gdańska w 2006 roku. Dwa lata później ukazał się jako płyta w niewielkim nakładzie i dopiero reedycja oraz ogólnoświatowa dystrybucja znakomitego francuskiego wydawnictwa Ici D’aillurs przyniosła dziełu zasłużone międzynarodowe laury.

„Kompleta” zbudowana jest na dwugłosie, na zawołaniach i odpowiedziach. Głosy oparte są na tradycyjnym smyczkowym fundamencie skrzypiec, altówki i wiolonczeli. Wesołowski doskonale potrafi odciąć się od tradycyjnych metod kompozytorskich, włączając w muzyczną przestrzeń subtelne elektroniczne plamy, które poszerzają dynamiczny koloryt utworu. Co interesujące, artysta decyduje się nie wybierać miedzy sferą nowoczesności a sferą tradycji – on je godzi i harmonizuje, szukając właściwego balansu, nie deformując żadnej z nich, ani żadnej nie zdradzając.

Dzieło Wesołowskiego jest dla wszystkich miłośników muzyki współczesnej poszukujących nowych brzmień idealną bramą do światów wypełnionych stylowością, intensywnością i mistycyzmem. Bez fałszywej skromności – jest arcydziełem.

Występują:

Maja Siemińska – głos
Robert Pożarski – głos
Stefan Wesołowski – pierwsze skrzypce
Anita Jarzębska – drugie skrzypce
Jakub Szwarc – altówka
Anna Śmiszek-Wesołowska – wiolonczela
Michał Jacaszek – elektronika

24 października 2018, godz. 20.00
Dom Kultury KADR

Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja bezpłatnych biletów. Ilość miejsc jest ograniczona.