Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Kompleta – STEFAN WESOŁOWSKI

Nowatorskie dzieło oparte na tekście starej modlitwy brewiarzowej, stworzone przez wybitnego kompozytora i skrzypka Stefana Wesołowskiego. To artysta wszechstronny, piszący muzykę teatralną i filmową, nagrywający albumy chętnie wydawane przez amerykańskie i europejskie wytwórnie. Ostatnio znalazł się w prestiżowym gronie nominowanych do Paszportu Polityki.

„Kompleta”, to utwór na dwa głosy, kwartet smyczkowy i delikatną elektronikę, który powstał na zamówienie oo. Dominikanów z Gdańska w 2006 roku. Dwa lata później ukazał się jako płyta w niewielkim nakładzie i dopiero reedycja oraz ogólnoświatowa dystrybucja znakomitego francuskiego wydawnictwa Ici D’aillurs przyniosła dziełu zasłużone międzynarodowe laury.

„Kompleta” zbudowana jest na dwugłosie, na zawołaniach i odpowiedziach. Głosy oparte są na tradycyjnym smyczkowym fundamencie skrzypiec, altówki i wiolonczeli. Wesołowski doskonale potrafi odciąć się od tradycyjnych metod kompozytorskich, włączając w muzyczną przestrzeń subtelne elektroniczne plamy, które poszerzają dynamiczny koloryt utworu. Co interesujące, artysta decyduje się nie wybierać miedzy sferą nowoczesności a sferą tradycji – on je godzi i harmonizuje, szukając właściwego balansu, nie deformując żadnej z nich, ani żadnej nie zdradzając.

Dzieło Wesołowskiego jest dla wszystkich miłośników muzyki współczesnej poszukujących nowych brzmień idealną bramą do światów wypełnionych stylowością, intensywnością i mistycyzmem. Bez fałszywej skromności – jest arcydziełem.

Występują:

Maja Siemińska – głos
Robert Pożarski – głos
Stefan Wesołowski – pierwsze skrzypce
Anita Jarzębska – drugie skrzypce
Jakub Szwarc – altówka
Anna Śmiszek-Wesołowska – wiolonczela
Michał Jacaszek – elektronika

24 października 2018, godz. 20.00
Dom Kultury KADR

Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja bezpłatnych biletów. Ilość miejsc jest ograniczona.

 

 

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.