Grzybów i Muranów nie tylko żydowski

Warszawa - miasto wielu religii

Spacer z przewodnikiem

|

Jerzy S. Majewski / Adrian Sobieszczański

Poznawaj z nami Warszawę wieloreligijną! Wybierz się z na spacer po miejscach ważnych dla największych religii, które od wieków są obecne w naszym mieście. Trasy spacerowe opracował dla nas znakomity varsavianista Jerzy S. Majewski, który część z proponowanych przez nas wycieczek poprowadzi osobiście. Podczas spacerów opowiemy o najważniejszych miejscach (obiektach architektonicznych, w tym sakralnych, miejscach kultu religijnego i życia społeczno-kulturalnego), zarówno tych wciąż istniejących na mapie miasta, jak i takich, których już nie odnajdziemy w jego topografii.

Grzybów i Muranów kojarzą się dziś z historią warszawskich Żydów. Na Grzybowie przetrwała ortodoksyjna synagoga Nożyków. Przed 1939 r. w rejonie Twardej, Rynkowej czy Grzybowskiej aż roiło się od chasydzkich domów modlitwy, często związanych ze słynnymi cadykami. Ale nie brak tu świątyń katolickich z kościołem Wszystkich Świętych górującym ponad placem Grzybowskim czy dawnym kościołem karmelitów trzewiczkowych na Lesznie. Samo Leszno (dziś rejon al. Solidarności i Karmelickiej) to miejsce integralnie związane z warszawskimi protestantami. Tu do dziś strzela ku niebu iglica kościoła ewangelicko-reformowanego.  Nie ma za to śladu po cmentarzach dysydentów i szpitalu ewangelickim, które tam mocno zapisały się w dziejach naszego miasta. Podobnie nic nie ocalało z usytuowanej w pobliżu Wielkiej Synagogi na Tłomackiem.

Początek trasy przed kościołem Wszystkich Świętych na pl. Grzybowskim.

Terminy i prowadzący:

  • 1 września o godz. 11:00 – Jerzy S. Majewski
  • 6 października o godz. 11:00 – Jerzy S. Majewski
  • 27 października o godz. 11:00 – Adrian Sobieszczański

Zapisy: Na spacery obowiązują zapisy.

Szacunkowy czas trwania spaceru: 3-4,5 godziny.

Zapraszamy!

WEŹ UDZIAŁ RÓWNIEŻ W INNYCH SPACERACH:

Partner:

Patroni medialni:

     miesięcznik w drodze logotyp  

         Życie śródmieścia logo
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”

 

 

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.